Świerk

swierk

Świerk

Świerk należy do zimozielonych roślin iglastych rosnących powszechnie w polskich lasach i parkach. Duża liczba istniejących gatunków i odmian spowodowała, że gatunek ten coraz częściej uprawiany jest także w ogrodach oraz nawet na balkonach.

Stanowisko

stanowisko icon

Świerk dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych jak i zacienionych. Ważne jest aby miejsce, w którym rośnie świerk było zaciszne, osłonięte od wiatru i mrozu. Do dobrego rozwoju potrzebuje również podwyższonej wilgotności powietrza. Świerk sadzimy albo wiosną albo wczesną jesienią w dobrze spulchnioną i odchwaszczoną glebę.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Brunatnienie igieł świerka (Rhizosphaera kalkhoffii) – na porażonych igłach świerka pojawiają się jasne, a następnie brunatniejące plamy. W wyniku porażenia chore igły mogą opadać. Do zwalczania tej choroby można zastosować TOPSIN® M 500 SC

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Ochojnik świerkowo-modrzewiowy (Adelges laricis) – mszyce te są ważnymi szkodnikami świerka oraz modrzewia. W efekcie żerowania owadów na pędach tworzą się charakterystyczne galasy przypominające swoim wyglądem szyszki, które początkowo są ubarwione na zielono, a następnie brązowieją. Przy małym porażeniu galasy te można usuwać ręcznie. Ochojnik zielony (Sacchiphantes viridis) – szkodniki te występują tylko na świerku. Objawem żerowania są również charakterystyczne galasy. Na roślinie widoczny jest także woskowy nalot. Mszyca świerkowa zielona (Elatobium abietinum) – szkodniki żerują na dolnej stronie igieł i powodują zmianę zabarwienia igieł na żółto. Porażone igły mogą opadać. Do zwalczania należy zastosować MOSPILAN® 20 SP. Przędziorek sosnowiec (Oligonychus ununguis) – roztocze żerują na igłach, powodując osłabienie igieł oraz jaśniejsze punktowe przebarwienia od jasnozielonego do żółtobrunatnego. W następstwie żerowania igły opadają.

Powiązane problemy    
ochojniki, mszyce, przędziorki, osutka    

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!