Cis pośredni

cis+po%C5%9Bredni.jpg

Cis pośredni

CIS POŚREDNI (Taxus x media) - jest to mieszaniec cisa pospolitego i cisa japońskiego. Jest to krzew o cechach pośrednich pomiędzy tymi dwoma gatunkami. Z pokroju bardziej podobny do cisa pospolitego, igły przypominają cis japoński, ale są wyraźnie ułożone w dwóch rzędach. Rozmnaża się tylko przez sadzonki.

Odmiany ogrodowe:

Taxus media 'Hicksii' - odmiana nadająca się na strzyżone, niezbyt wysokie i wolno rosnące żywopłoty. Początkowo rośnie luźno, z czasem przyjmuje gęste, szerokie formy. Wzrost stosunkowo szybki, ok. 1015cm rocznie, igły z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, ze spodu znacznie jaśniejsze, długie, lekko wygięte. Roślina dobrze rosnąca zarówno w słońcu jak i cieniu, odporna na niekorzystne warunki klimatyczne. Silne przycinanie daje roślinie gęściejszy pokrój. Rodzi nasiona w młodym wieku.

Taxus media 'Densiformis' - bardzo dekoracyjna odmiana, niska, rozłożysta i gęsta. Rośnie znacznie szerzej niż wyżej, ze wzniesionymi ukośnie w górę pędami. Igły barwy soczystozielonej. Roczny przyrost w granicach 1015cm, 10 letni okaz osiąga ok. 30cm wysokości i 1m szerokości. Bardzo dobra odmiana na wszelkiego rodzaju skarpy lub posadzona w towarzystwie odmian kolumnowych lub drzewiastych.

Taxus media 'Fairview' - ta odmiana jest w pokroju znacznie szersza niż wyższa. Przyjmuje krzaczaste formy o dość luźnym kształcie. Charakteryzują ją dość długie pędy przewodnie wyrastające ze środka krzewu i znacznie krótsze boczne. Igły krótkie, szerokie, jasnozielono wybarwione, starsze ciemnozielone.

Taxus media 'Wojtek' - odmiana wąskokolumnowa z kil koma głównymi pędami. Młode egzemplarze rosną bardzo wąsko, z czasem jednak przyjmują kształt litery V. Bardzo często są narażone na uszkodzenia powodowane przez mokry i ciężki śnieg zalegający na nich. Wielokrotnie należy ją ciąć dla zachowania właściwego pokroju. Wzrost stosunkowo szybki, ok. 1015cm rocznie. Igły krótkie, wąskie, ciemnozielone. Odmiana uzyskana z siewki 'Hicksii', sama nie zawiązuje nasion. Uważana za najodporniejszą w naszym klimacie. Efektowna w każdej kompozycji pokrojowej.

Taxus media 'Krzysztof' - ciekawa odmiana o pokroju po czątkowo wąskokolumnowym, z wiekiem bardziej rozłożystym, lekko zaokrąglonym. Wzrost średni, ok. 810cm rocznie, igły jasnozielone z lekkim odcieniem żółtego. Nadaje się na niewysokie żywopłoty. Efektownie również wygląda w grupie. Zupełnie mrozoodporna.

Taxus media 'Hillii' - odmiana o kolumnowym pokroju z pędami wzniesionymi pionowo w górę. Idealna na strzyżone, niskie żywopłoty. Wzrost średnio szybki, zabarwienie krótkich i błyszczących igieł jasnozielone. Odmiana bardzo dekoracyjna, bardzo dobrze znosząca cień, nie rodząca nasion.

Stanowisko

stanowisko icon

Doskonale znosi ocienienie, wymaga gleb żyznych i świeżych, wysokiej wilgotności powietrza, w niekorzystnych warunkach siedliskowych może wymarzać podczas surowszych zim.

Wymagania

wymagania icon

W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Proplant 722 SL.

Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Misecznik cisowiec – pojawia się na pędach w postaci brązowych tarczek oraz na dolnej stronie igieł w postaci jasnożółtych larw. Powoduje żółknięcie, brązowienie, aż w końcu opadanie igieł. Zwalczanie preparatem Mospilan 20SP lub Emulpar 940EC.

Wielkopakowiec cisowy – pojawia się wewnątrz pąków. Prowadzi do ich nabrzmiewania i obumierania, a także zniekształca igły. W walce ze szkodnikiem sprawdzi się preparat Agrocover Koncentrat.

Opuchlak pstrokacz – pojawia się w podłożu w postaci biało-kremowych, niewielkich larw obgryzając korzenie iglaków. Dorosłe chrząszcze wygryzają dziury na brzegach igieł. Zwalczanie preparatem Mospilan 20SP.

Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agrocover Koncentrat.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
fytoftoroza, szara pleśń, mszyce choina kanadyjska, cis pospolity, świerk pospolity  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!