Prosionek szorstki

Prosionek+szorstki.png
choroba icon

PROSIONEK SZORSTKI (Porcellio scaber) - szeroki, owalny i wydłużony skorupiak. Strona grzbietowa ma ciemnoszarą barwę z ciemniejszym marmurkowaniem. Długość ciała do 16mm, a szerokość 6-7mm. Zimują głównie formy dorosłe w glebie, w różnych kryjówkach. W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie

Objawy

objawy icon

Gatunek zasiedla wilgotne stanowiska, a najbardziej aktywny jest w nocy. Osobniki dorosłe, jak i larwy uszkadzają kiełkujące nasiona, młode rośliny, jednak głównym pożywieniem jest rozkładająca się substancja roślinna.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Większość roślin uprawnych

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Najlepszym sposobem na pozbycie się prosionków są wszelkiego rodzaju pułapki. W miejscu ich występowania można wyłożyć tekturę falistą czy gazety a następnie po 1-2 tygodniach usunąć wraz ze szkodnikami. Między roślinami można także rozłożyć korę drzewną bądź zgniecioną w grudki słomę, z których wcześnie rano łatwo usunąć zebrane stonogi. W walce ze szkodnikiem można także sięgnąć po środki owadobójcze, np. Mospilan 20SP jednak należy pamiętać, że szkodniki prowadzą nocny tryb życia więc oprysk powinien być wykonany późno wieczorem.

Powiązane problemy    
skoczogonki, karaczan wschodni, skoczek trawnik    

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!