Paciornica krzyżowianka

Paciornica+krzy%C5%BCowianka.jpg
choroba icon

PACIORNICA KRZYŻOWIANKA (Contarinia nasturtii) to muchówka, do 2mm długości, barwy żółtobrunatnej. Larwa jest biała lub żółtawa, do 3mm długości. Zimują larwy w ziemnych kokonach w glebie. Wiosną, zwykle w maju lub na początku czerwca, następuje wylot muchówek, które składają po kilka jaj w kątach liści i między młodymi liśćmi na wierzchołku wzrostu. Larwy wylęgają się po 7-q0 dniach. Dorosłe larwy przemieszczają się do gleby na przepoczwarczenie. Larwy ostatniego pokolenia zimują w glebie. W ciągu roku rozwijają się 2-3 pokolenia.

Objawy

objawy icon

Gatunek ten występuje na kapuście, kalafiorze i na innych roślinach krzyżowych. Larwy wygryzają liście sercowe, powodując ich zgrubienie i często gnicie. Larwy uszkadzają również stożek wzrostu, co prowadzi do wybijania pąków uśpionych i bocznych, wskutek czego kapusty wykształcają 4-5 maleńkich główek.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Kapusta głowiasta biała, kapusta głowiasta czerwona, kapusta włoska, kalafior, brokuł

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Należy opryskiwać rośliny od połowy maja do początku zwijania główek, w odstępach około tygodniowych. Skuteczne i polecane preparaty do walki z paciornicą to Mospilan 20SP lub Karate Zeon 050CS.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!