Złotokap pospolity

Z%C5%82otokap.jpg

Złotokap pospolity

ZŁOTOKAP POSPOLITY (Laburnum anagyroides) - w stanie naturalnym występuje w górach południowej i środkowej Europy. W Polce miejscami dziczeje, np. w Wielkopolskim Parku Narodowym (Danielewicz i Maliński 1997). Tworzy wysokie krzewy lub małe drzewa. (do 6-8m). Liście są trójlistkowe, na górnej stronie ciemnozielone, młode na dolnej stronie jedwabisto, szaro owłosione. Kwiaty długości do 2 cm, złocistożółte, bez zapachu, zebrane w luźne grona długości do 20 cm. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Obfitość kwitnienia jest właściwością osobniczą, szczególnie duża zmienność występuje u okazów rozmnażanych z nasion. Owocem jest płaski strąk, długości 5-6 cm.

Stanowisko

stanowisko icon

Złotokapy wymagają gleb świeżych, żyznych i przepuszczalnych, zawierających wapń oraz stanowisk słonecznych. Są wytrzymałe na suszę i dobrze rosną w miastach. Podczas surowych zim mogą podmarzać. Złotokap Waterera jest bardzo wytrzymały.

Wymagania

wymagania icon

Należy do najpiękniejszych krzewów ozdobnych, szczególnie pięknie wyglądających podczas kwitnienia. Nadają się do sadzenia w miejscach widocznych, eksponowanych. Ewentualnych, szczęśliwych posiadaczy tych krzewów należy przestrzec, że są one silnie trujące. Najsilniej nasiona czarnej barwy. Młode okazy powinny być profilaktycznie zabezpieczone przed zimą. Złotokap można rozmnażać z nasion, zwłaszcza formy typowe, odmiany zaś wyłącznie wegetatywnie – przez szczepienie, okulizację, sadzonki zdrewniałe i zielne.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!