Złotokap pospolity

Z%C5%82otokap.jpg

Złotokap pospolity

ZŁOTOKAP POSPOLITY (Laburnum anagyroides) - w stanie naturalnym występuje w górach południowej i środkowej Europy. W Polce spotykany jest m.in w Wielkopolskim Parku Narodowym. Tworzy wysokie krzewy lub małe drzewa (do 6-8m). Liście są trójlistkowe, na górnej stronie ciemnozielone, młode na dolnej stronie jedwabisto, szaro owłosione. Kwiaty długości do 2 cm, złocistożółte, bez zapachu, zebrane w luźne grona długości do 20 cm. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Obfitość kwitnienia jest właściwością osobniczą, szczególnie duża zmienność występuje u okazów rozmnażanych z nasion. Owocem jest płaski strąk, długości 5-6 cm. Watro pamiętać, że złotokap jest rośliną trującą, a zwłaszcza czarne nasiona.

Stanowisko

stanowisko icon

Złotokapy wymagają gleb świeżych, żyznych i przepuszczalnych, zawierających wapń oraz stanowisk słonecznych. Są wytrzymałe na suszę i dobrze rosną w miastach. Podczas surowych zim mogą podmarzać. Nieco bardziej wytrzymały jest złotokap Waterera.

Wymagania

wymagania icon

Przycinanie:
W przypadku złotokapu zwyczajnego cięcie nie jest wskazane. Wykazuje on bowiem naturalną, samoistną równowagę przy tworzeniu rozgałęzień, tworzy luźny pokrój. Dlatego ewentualne cięcie złotokapu zwyczajnego należy ograniczyć do usuwania pędów słabych, chorych lub krzyżujących się.

Zimowanie:
Złotokapy nie są całkowicie wytrzymałe na znaczne spadki temperatury poniżej zera. Dlatego zwłaszcza młode okazy powinny być profilaktycznie zabezpieczone przed zimą.

Rozmnażanie:
Złotokap można rozmnażać z nasion, zwłaszcza formy typowe, odmiany zaś wyłącznie wegetatywnie – przez szczepienie, okulizację, sadzonki zdrewniałe i zielne.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Pierścieniowa plamistość liścia złotokapu - choroba grzybowa, w wyniku której na liściach pojawiają się okrągłe plamy. Na początku przyjmują szarawe zabarwienie, by z czasem przybrać kolor brązowy. Przy dużym nasileniu choroby, plamy zlewają się, przez co całe liście zamierają. Chcąc zapobiec występowaniu tej choroby złotokapu zwyczajnego, należy pamiętać, by jesienią zgrabić opadłe liście i spalić je. 

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. Po zauważeniu pierwszych objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny (np. Signum 33 WG, Signum 33 WG, Stoper AE).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!