Migdałek trójklapowy

Migda%C5%82ek.jpg

Migdałek trójklapowy

MIGDAŁEK TRÓJKLAPOWY (Prunus triloba) w uprawie jest reprezentowany przez odmianę pełnokwiatową ‘Multiplex’. Jest krzewem lub małym drzewkiem do 3 m wysokości. Pędy ma ciemnobrązowe, pokryte krótkimi włoskami, liście zmiennego kształtu, od szerokoeliptycznych do odwrotnie jajowatych, długości 3-10 cm i szerokości 2,5-5 cm, na wierzchołki często 3-klapowane. Kwiaty są prawie siedzące, pełne, średnicy 2-5 cm, osadzone pojedynczo lub po dwa na całej długości zeszłorocznych pędów, w pąku ciemnoróżowe, rozwinięte różowe, przekwitające bladoróżowe. Wyglądają jak małe, pełne „różyczki”. Kwitnie bardzo obficie na przełomie kwietnia i maja. W okresie kwitnienia roślina wychodzi w 2-3. Roku po posadzeniu, czasami kwitną już w szkółce.

Stanowisko

stanowisko icon

Migdałek wymaga gleby żyznej i wilgotnej oraz ciepłych, słonecznych i zacisznych stanowisk. W miejscach odkrytych kwitnie mniej obficie. Wytrzymuje temperaturę do minus 30 C, może być zatem uprawiana w całym kraju. Podczas surowych zim zdarzają się jednak przemarznięcia pąków kwiatowych. Znosi dobrze warunki miejskie.

Wymagania

wymagania icon

Natychmiast po przekwitnieniu wszystkie pędy się przycina nad 3 pąkiem licząc od ich nasady. Na wyrosłych nowych pędach powstaną latem pąki, które rozkwitną wiosną w roku następnym, tak więc korona prawidłowo prowadzona migdałka jest odtworzona co roku na nowo. Migdałek jest rozmnażany u nas zwykle prze okulizację na podkładce śliwy ałyczy, która wydaje liczne odrośla zagłuszające często migdałek. Dlatego gdy tylko się pojawią w przyziemnej części podkładki trzeba je natychmiast odcinać przy nasadzie. Bardzo efektowną formę drzewka otrzymuje się przez szczepienie na pewnej wysokości pnia ałyczy lub innych podkładek. Migdałek może być sadzony pojedynczo lub w grupach we wszelkiego typu ogrodach. Bardzo ładnie wyglądają alejki z drzewek migdałka. Ze względu na wczesne i bardzo obfite kwitnienie, atrakcyjny kształt oraz barwę kwiatów zasługuje na szerokie rozpowszechnienie. Podczas suchej wiosny rośliny niepodlewane kwitną krótko. Migdałek trójklapowy w pojemnikach lub w formie ściętych gałązek jest jednym z najcenniejszych krzewów do pędzenia i przyspieszania kwitnienia.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!