Powojnik

rosliny ozdobne w ogrodzie

Powojnik

Powojnik (Clematis L.). Są to rośliny ozdobne z rodziny jaskrowatych występujące we wszystkich krajach klimatu umiarkowanego i ciepłego. Te pięknie kwitnące rośliny najpewniej pochodzą z Chin i Japonii. Powojniki to rośliny pnące o zdrewniałych łodygach o bardzo kolorystycznie (białe, żółte, niebieskie, fioletowe oraz wielokolorowe) zróżnicowanych kwiatach oraz wymyślnych kształtach. Rośliny te przez cały okres wegetacyjny są prawdziwą ozdobą naszych parków, ogrodów, tarasów i balkonów na terenie całego kraju. W ramach rodzaju mamy gatunki oraz odmiany, które zrzucają na zimę liście (naprzeciwlegle złożone, zbudowane z 3 listków lub podwójnie 3 – listkowe) lub są zimozielone.  

Stanowisko

stanowisko icon

Powojniki jako rośliny ozdobne, które bardzo intensywnie kwitną w okresie wegetacyjnym wymagają bardzo dobrych gleb (o kwasowości pH 6 do pH 7) oraz dobrego zaopatrzenia w wodę (stanowisko pod nasadzenia wymaga aby gleba była uwilgocona, jednak trzeba się wystrzegać zbyt długiego zalegania wody ze względu na możliwość uwiądu spowodowanego wyparciem przez wodę powietrza glebowego) jak i składniki mineralne (szczególnie zasobna w wapń) i próchnicę oraz miejsc osłoniętych od wiatru. Szukamy miejsc zasobnych w części próchniczne o dużej żyzności o wystawie południowej. Rośliny te wymagają specyficznych warunków świetlnych. Ze względu na specyfikę wzrostu (wymagane są podpory, na których za pomocą wytwarzanych wąsów podpiera się roślina ) powojnik powinien w górze mieć nie ograniczone naświetlenie słoneczne zaś dolna część wymaga dość szczelnego zacienienia (efekt ten możemy uzyskać przez nasadzenia niskich roślin bulwiastych).

Wymagania

wymagania icon

Powojniki wymagają odpowiednich podpór, za które zaczepiają się „przylepce”. Czepne wąsy są w stanie zahaczyć się o konstrukcję o średnicy nie większej niż 2,5 cm. Ważnym elementem przygotowania gleby pod nowe nasadzenia powojników jest wytworzenie w profilu glebowym przepuszczalnej warstwy (żwir) uniemożliwiającej podtopienie całego systemu korzeniowego. Sadzimy, wyłącznie rośliny kupowane w pojemnikach, bryłę korzeniową wkopujemy 10 cm poniżej powierzchni, przykrywając je warstwą gleby. Przez cały okres sezonu wegetacyjnego prowadzimy dość intensywne nawożenie mineralne. W okresach niedoborów wody podlewamy pnącze umiarkowanymi ilościami wody tak aby gleba wokół rośliny była wilgotna. Młode powojniki późną jesienią przycinamy do wysokości 15 – 30 cm oraz zabezpieczamy przed niskimi temperaturami w okresie zimowym okładając roślinę korą lub trocinami. W zależności od różnych terminów kwitnienia powojników dokonujemy cięć co jest warunkiem aby pnącza obficie i bujnie kwitły. Biorąc pod uwagę kruchość pędów cięcia należy wykonywać bardzo energicznie acz ostrożnie z wykorzystaniem ostrych narzędzi (np. sekator). Najczęściej stosuje się cięcia nad rozgałęziającymi się pędami lub tuż nad parą pąków.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Zgnilizna sadzonek (Rhizoctonia solani) Askochytoza (Ascochyta clematidina) Plamistości liści (Colletotrichum gloeosporioides) Mączniak prawdziwy (Erysiphe polygoni) Szara pleśń  (Botrytis cinerea) Rdza (Puccinia spp.) Najczęściej występujące szkodniki:

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyca burakowa (Aphis fabae) Giętwa powojnikowa (Rhadinoceraea ventralis) Miniarka powojnikowata (Phytomyza vitalbae) Przędziorki (Tetranychus spp.)

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!