Modrzew

ochojnik

Modrzew

MODRZEW (Larix sp.) – jest to rodzaj drzew z rodziny sosnowatych (Pinaceae), który obejmuje kilkanaście gatunków a ich charakterystyczną cechą odróżniającą go od innych roślin iglastych jest jesienny opad igieł czyli sezonowość występowania igliwia. Wiosną igły modrzewi są intensywnie zielone natomiast jesienią przed opadem intensywnie żółte. Regularny kształt stożkowy oraz wspaniała kolorystyka (zmienna podczas sezonu wegetacyjnego od soczystej zieleni do koloru intensywnie żółtego) stanowią główny walor tego rodzaju i popularność przy sadzeniu go w naszych ogrodach. Poszczególne egzemplarze mogą dorastać do wysokości 45 – 50 metrów. W Polsce najpopularniejszymi gatunkami są modrzew europejski oraz modrzew japoński. Na drzewach możemy zauważyć dwa rodzaje pędów, długopędy (pojedyncze igły) oraz krótkopędy (igły wyrastają w pęczkach), na których umiejscowione są szyszki w zależności od gatunku o różnym ułożeniu i kształcie „róży”. Kora drzewa jest głęboko spękana o lekko różowym odcieniu. W uprawie występuje mnóstwo karłowych odmian, które nadają się nawet do niewielkich ogrodów.

Stanowisko

stanowisko icon

Aby uzyskać dobre i szybkie przyrosty drzewa należy w ogrodzie wybrać dobre stanowisko pod względem nasłonecznienia. Modrzewie z reguły to gatunki światłolubne wymagające stanowisk słonecznych o ustabilizowanych stosunkach wodno powietrznych. Modrzewie są odporne na niskie temperatury zimą oraz na zanieczyszczenia miejskie (fabryczne jak i samochodowe).

Wymagania

wymagania icon

Modrzew należy sadzić w lekkiej, żyznej, dosyć wilgotnej glebie. Potrzebuje dużo przestrzeni – rosnąc w ścisku, zrzuca dolne gałęzie, by łatwiej piąć się do słońca. To drzewo wrażliwe na suszę. Dorosłe egzemplarze są odporne na mrozy, ale młode sadzonki mogą przemarzać – aby temu zapobiec w pierwszym roku po posadzeniu warto roślinę na zimę zabezpieczyć.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Opadzina igieł modrzewia – igły modrzewia porażonego chorobą zaczynają przebarwiać się na żółto już od maja. Początkowo są to niewielkie przebarwienia, ale w szybkim tempie rozszerzają się ku nasadzie liści. Porażone igły przedwcześnie opadają (w czerwcu–lipcu). W konsekwencji drzewo traci powierzchnię asymilacyjną, jego wzrost ulega spowolnieniu lub zahamowaniu.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Ochojnik świerkowo-modrzewiowy - na młodych igłach modrzewia widoczne są małe białe kłaczki – to larwy ochojnika schowane pod woskową osłonką. Wysysają one sok z igieł, powodując ich żółknięcie, kolankowate wygięcia, a w skrajnych przypadkach zasychanie całych pędów. Rośliny są bardzo osłabione gdyż szkodnik szybko się rozmnaża, a nowe pokolenia zasiedlają sąsiednie modrzewie. Część dorosłych samic przelatuje na świerki i tam powoduje charakterystyczne dla ochojnika objawy. Na końcach młodych pędów tworzą się szyszkopodobne zniekształcenia – galasy.

  Powiązane rośliny  
  jałowiec chiński  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!