Modrzew

ochojnik

Modrzew

Modrzew – jest to rodzaj drzew z rodziny sosnowatych, który obejmuje kilkanaście gatunków a ich charakterystyczną cechą odróżniającą go od innych roślin iglastych jest jesienny opad igieł czyli sezonowość występowania igliwia. Wiosną igły modrzewi są intensywnie zielone natomiast jesienią przed opadem intensywnie żółte. Regularny kształt stożkowy oraz wspaniała kolorystyka (zmienna podczas sezonu wegetacyjnego od soczystej zieleni do koloru intensywnie żółtego) stanowią główny walor tego rodzaju i popularność przy sadzeniu go na naszych ogrodach ozdobnych. Poszczególne egzemplarze mogą dorastać do wysokości 45 – 50 metrów. W Polsce najpopularniejszymi gatunkami są modrzew europejski oraz modrzew polski. Na drzewach możemy zauważyć dwa rodzaje pędów, długopędy (pojedyncze igły) oraz krótkopędy (igły wyrastają w pęczkach), na których umiejscowione są szyszki w zależności od gatunku o różnym ułożeniu i kształcie „róży”. Kora drzewa jest głęboko spękana o lekko różowym odcieniu.

Wymagania

wymagania icon

Aby uzyskać dobre i szybkie przyrosty drzewa należy w ogrodzie wybrać dobre stanowisko pod względem nasłonecznienia. Modrzewie z reguły to gatunki światłolubne wymagające stanowisk słonecznych o ustabilizowanych stosunkach wodno powietrznych. Modrzewie są odporne na niskie temperatury zimą oraz na zanieczyszczenia miejskie (fabryczne jak i samochodowe). Nadają się do założenia średnio wysokich strzyżonych żywopłotów (modrzew bardzo dobrze znosi nawet bardzo mocne cięcia).

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Opadzina modrzewia (Meria laricis); Rak modrzewia (Lachnellula willkommii).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Krobik modrzewiowiec (Coleophora laricella); Przewężyk modrzewiowiec (Taeniothrips laricivorus); Kornik modrzewiowiec (Ips cembrae). Ochojnik świerkowo – modrzewiowy (Adelges laricis).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!