Magnolia

magnolia

Magnolia

Magnolia ( Magnolia L. ). Są to piękne rośliny ozdobne o bardzo zmiennych kształtach liści oraz o różnych kolorach kwiatów. Budowa kwiatów jest bardzo prosta a ich kolor jest w przekroju od barwy białej do krańcowo czerwonej przez wszystkie odcienie różu. Bardzo często poszczególne gatunki zakwitają wczesną wiosną przez co kwiaty narażone są na przymrozki i porażenie przez szara pleśń. Na świecie występuje ponad 250 gatunków tej rośliny mającej postać krzewów jak i drzew. Naturalnie (forma dzika) magnolia występuje w Azji Wschodniej oraz Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce jest bardzo popularnym gatunkiem ozdobnym na wszelkiego rodzaju ogrodach czy w zadrzewieniach parkowych. Poszczególne gatunki magnolii osiągają wzrost do 12 – 15 metrów, jednak większość występujących egzemplarzy w Polsce dochodzi max. do wysokości 3 – 6 m i ma postać krzewu.

Stanowisko

stanowisko icon

Magnolie lubią żyzną glebę (większość gatunków wymaga gleby głębokiej i żyznej o odczynie lekko kwaśnym), którą dobrze jest wymieszać przed posadzeniem z dobrze rozłożonym obornikiem lub uprzednio przygotowanym podłożem torfowym. Gleba nie może mieć tendencji do zbrylania ani dużego przesychania gdyż korzenie magnolii są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju złamania. Na ten element należy zwracać uwagę podczas przesadzania. Z tego też względu gleba powinna być zasobna w przyswajalne dla rośliny makro i mikroelementy. Przy wyborze miejsca docelowego dla tych pięknie rosnących i kwitnących roślin wybieramy miejsca dobrze osłonięte od wiatru a tym samym od tworzenia się zastoisk z niską temperaturą zalegającą przy ziemi (młode egzemplarze są podatne na działanie niskich temperatur). Oprócz tego miejsce to powinno być słoneczne lub cieniste (magnolia w słabym stopniu może znosić półcień).

Wymagania

wymagania icon

Magnolie wykazują duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe dlatego też oprócz zasobnej gleby w trakcie sezonu wegetacyjnego wymagają zasilania w nawozy mineralne. Żeby zasilić rośliny można zastosować obornik lub kompost. Przy zasilaniu roślin nawozami mineralnymi stosujemy nawozy wieloskładnikowe i najlepiej o przedłużonym okresie działania. Magnolie w warunkach niedoborów wody wymagają regularnego podlewania. Po zakończeniu kwitnienia możemy obrywać przekwitłe kwiatostany będące siedliskiem szarej pleśni a niekiedy mączniaka prawdziwego (szczególnie te egzemplarze, które kwitną przez cały sezon wegetacyjny). Przy podlewaniu unikamy nanoszenia wody na liście oraz pędy aby nie stwarzać korzystnych warunków do infekcji chorób grzybowych oraz bakteryjnych. Nie przeprowadzamy cięć hodowlanych a jedynie dokonujemy cięć sanitarnych podczas których usuwamy uszkodzone lub porażone pędy. Przy niekorzystnych warunkach temperaturowych zimą należałoby się zastanowić nad stosowaniem różnego rodzaju mat zabezpieczających przed pękaniem kory w odcinku przy szyi korzeniowej. Do tego też możemy używać kory czy trocin usypując kopczyk przy glebie.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak prawdziwy magnolii. Plamistości liści (choroba grzybowa). Szara pleśń. Plamistości liści (choroba bakteryjna wywoływana przez bakterie Pseudomonas syringae). Zamieranie pędów. Phytophthora

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce Przędziorki Czerwce

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!