Storczyk

storczyk

Storczyk

Storczyki (kwiaty potocznie zwane orchideam) są pięknymi roślinami, których uprawa staje coraz bardziej popularna w naszych domach. Rodzina storczykowate (Orchidaceae) obejmuje ponad 20 tysięcy gatunków bylin. To co stanowi wyróżnik tych roślin to przepiękne, trwałe i oryginalne kwiaty o wszystkich możliwych kolorach, zapachach i kształtach. Wiecha bądź grona to najczęściej występujące formy kwiatów u storczyków na pędach kwiatonośnych. Liście jako dodatek to także duże zróżnicowanie pod względem kształtu (wydłużone oraz całobrzegie) a także w różnych odcieniach zieleni. Rośliny są zapylane głównie przez owady oraz rzadziej przez ptaki. Uprawia się je głównie w szklarniach zarówno na kwiaty cięte (duża trwałość) oraz bardzo popularną uprawę doniczkową (tutaj wykorzystywana jest metoda sztucznej hodowli poprzez rozmnażanie ze stożków wzrostu - merystemów). W stanie dzikim wszystkie występujące storczyki są pod ścisłą ochroną. Takim przedstawicielem stroczyków, który możemy spotkać w naturze jest obuwik pospolity (Cypripedium calceolus).  

Stanowisko

stanowisko icon

Storczyki dobrze rosną w miejscach słonecznych, ale z dala od bezpośredniej operacji słonecznej. Rośliny sadzimy do podłoża składającego się przede wszystkim z kory oraz z innych składników zapewniających bardzo dobrą przepuszczalność podłoża. Podłoże powinno mieć odczyn lekko kwaśny do kwaśnego. Aby zapewnić storczykom optymalny poziom składników mineralnych - zwłaszcza w okresie kwitnienia - co dwa tygodnie należy stosować nawóz do storczyków, np. Nawóz MOC KWIATÓW do storczyków z mikroskładnikami lub inny nawóz przeznaczony dla roślin kwitnących.

Wymagania

wymagania icon

Storczyki dobrze się czują w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza. Ale z drugiej strony nie najlepiej znoszą wysoką i ciągłą wilgoć w podłożu. Dlatego rośliny te podlewamy wówczas kiedy podłoże jest przeschnięte. Chronimy w ten sposób nasze kwiaty od gnicia korzeni. Podlewanie ograniczamy po przekwitnięciu roślin. Wyższej wilgotności powietrza sprzyja ustawienie storczyków w bliskim sąsiedztwie z innymi roślinami. Ważnym czynnikiem w prawidłowym rozwoju storczyków jest odpowiednia temperatura. W zależności od uprawianego gatunku temperatura w dzień powinna wynosić maksymalnie 25˚C, natomiast w nocy około 16-18˚C.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Antraknoza (Colletotrichum spp., Gleosporium spp.) – na porażonych liściach pojawiają się brązowe plamy z jasną obwódką. Przy silnym porażeniu plamy mogą objąć całą powierzchnię liścia.   Fuzarioza storczyków (Fusarium spp.) – na porażonych liściach pojawiają się uwodnione plamy. Liście żółkną i zamierają. Chore liście należy usuwać, natomiast rośliny opryskiwać jednym ze środków ochrony. Szara pleśń (Botrytis cinerea) – popularna choroba występująca w warunkach podwyższonej wilgotności oraz nadmiernego zagęszczenia roślin. Na porażonych liściach mogą występować uwodnione, brązowe plamy stopniowo powiększające się. Na plamach może występować szary nalot zarodników. Porażone liście i kwiaty lub całe pędy usuwamy a następnie rośliny opryskujemy preparatem fungicydowym.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Przędziorki (Tetranychus spp.) – szkodniki te wysysając soki z liści mogą powodować osłabienie roślin. Inne objawy żerowania owadów to żółtawe przebarwienia liści i ich wcześniejsze opadanie. Wełnowce (Pseudococcus spp.) – żerują na spodniej stronie liści, a także na innych częściach rośliny w tym bardzo często na samych kwiatach. Te trudne do zwalczania szkodniki powodują wysysanie soków z rośliny w wyniku czego na liściach pojawiają się żółte plamy, które z czasem stają się brązowe. Tarczniki (Diaspididae) – szkodniki te żerują na spodniej stronie liści oraz na pędach wysysając sok z roślin. Na roślinach obserwujemy je w postaci brązowych tarczek. Ich żerowanie powoduje osłabienie rośliny.

Powiązane problemy    
przędziorki, szara pleśń, antraknoza    

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!