Pelargonia

Pelargonia+rabatowa.jpg

Pelargonia

PELARGONIA (Pelargonium sp.) to powszechnie uprawiana na balkonach i tarasach roślina ozdobna. Do Europy trafiła z Afryki już w XIX wieku i od tej pory nie zmniejsza się jej popularność. Uprawianych jest bardzo wiele odmian pelargonii i wciąż tworzone są nowe. Najpopularniejsze i najchętniej uprawiane w Polsce gatunki to pelargonia rabatowa oraz pelargonia bluszczolistna.

Stanowisko

stanowisko icon

Pelargonie są roślinami lubiącymi słońce, więc bardzo dobrze rosną w miejscach słonecznych, ale mogą rosnąć również w półcieniu. Rośliny sadzimy w podłoże zasobne w składniki pokarmowe. Do tego celu najlepiej jest użyć podłoże przeznaczone dla pelargonii, ale można również posadzić rośliny do innego podłoża. Odczyn gleby powinien być obojętny. Niedobory składników w trakcie intensywnego wzrostu i kwitnienia uzupełniamy stosując specjalistyczne nawozy.

Wymagania

wymagania icon

Pelargonie należą do roślin mających duże zapotrzebowanie na składniki mineralne. Dlatego od początku kwitnienia rozpoczynamy nawożenie tych roślin. Podlewamy nawozami płynnymi co mniej więcej 14 dni. Duży wpływ na kwitnienie pelargonii ma potas, dlatego tego składnika nie może zabraknąć w stosowanych nawozach. Pelargonie wymagają także regularnego podlewania, gdyż nie są odporne na przesuszenie podłoża. Jednakże należy unikać zwilżania liści ponieważ może to sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Przekwitnięte kwiaty należy usuwać. Pelargonie są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Dlatego powinniśmy je sadzić, gdy miną wiosenne przymrozki, natomiast jesienią gdy pojawią się niskie temperatury powinniśmy rośliny wstawić do pomieszczenia.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń – to popularna choroba występująca w warunkach podwyższonej wilgotności oraz nadmiernego zagęszczenia roślin. Na porażonych liściach mogą występować uwodnione, brązowe plamy stopniowo powiększające się. Na plamach może występować szary nalot zarodników. Porażone liście i kwiaty lub całe pędy usuwamy a następnie rośliny opryskujemy preparatem grzybobójczym.

Rdza pelargonii – najbardziej charakterystycznym objawem choroby są brązowe brodawki na dolnej stronie liści. Porażone liście stają się żółte, z czasem brązowieją i opadają. Aby zapobiec chorobie należy unikać dużego zagęszczenia roślin i nadmiernej wilgotności.

Plamistość liści – plamy na liściach mogą być okrągłe lub owalne koloru brązowego. Chore liście mogą opadać.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mączlik szklarniowy – te charakterystyczne owady o białych skrzydłach żerują na dolnej stronie liści. Na skutek wysysania soków z liści powodują powstawanie żółtych przebarwień na liściach, następnie ich zażółcenie i w końcu ich opadanie.

Przędziorki – szkodniki te wysysając soki z liści mogą powodować osłabienie roślin. Inne objawy żerowania owadów to żółtawe przebarwienia liści i ich wcześniejsze opadanie.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!