Poziomka

poziomka

Poziomka

Poziomka (Fragaria L.) – wieloletnia bylina z rodziny różowatych - to około 50 gatunków, w tym 3 występujące w naturze w Polsce. Owoce to owoc zbiorowy ( mięsiste dno kwiatowe o stożkowym lub kulistym kształcie na którym widoczne są orzeszki najpierw zielone a następnie brązowe ) o ładnym czerwono różowym kolorze, smaczny, słodki o wyczuwalnym łagodnym aromacie. Owoce są spożywane na surowo oraz stanowią składową wielu przetworów ( konfitury naszej Babuni ). Owoce oprócz soli mineralnych zawierają także duże ilości witaminy C oraz garbników i flawonoidów. Rośliny rozmnażają się poprzez rozłogi, niekiedy nazywane wąsami. Poziomka to w większości kwiaty koloru białego z ładnymi trójlistkowymi liśćmi na długim owłosionym ogonku.

Stanowisko

stanowisko icon

Poziomki to przede wszystkim rośliny leśne o bardzo dużych wymaganiach świetlnych. Rośliny wymagają stanowisk słonecznych, mogą też tolerować stanowiska o słabszej operacji słonecznej, wręcz półcienistych co jednak wiąże się z tym, że owoce poziomki są cierpkie i gorzej wybarwione a przez to i mniej atrakcyjne. Tak jak w zadrzewieniach leśnych roślina ta wymaga gleb lekkich o kwaśnym odczynie glebowym pH 5,5 – 6,0. Gleba w swoim profilu powinna być przewiewną o niezbyt głębokiej wodzie gruntowej. Najlepiej te wymagania spełnia gleba lekka. Niektóre odmiany można wysadzać na balkonach czy tarasach gdzie wysadzone sadzonki na stronie nasłonecznionej mogą ładnie owocować dostarczając doznań estetycznych i smakowych.

Wymagania

wymagania icon

Poziomki tak jak truskawki nie mają zbyt dużych wymagań pokarmowych. Aby uzyskać pożądaną strukturę i zasobność gleby dobrze jest zasilić ją dobrze rozłożonym kompostem lub obornikiem. Tak przygotowana gleba w następnych latach prowadzenia nasadzeń poziomki wymagać będzie jedynie aplikacji nawozów azotowych. Czas sadzenia poziomki w naszych ogrodach to maj – październik. Ponieważ fragaria jest bardzo wyczulona na zachwaszczenie oraz na choroby owoców rośliny należy ściółkować słomą lub korą na czarnej folii lub włókninie. Oprócz tych działań agrotechnicznych poziomki wymagają nawadniania, najlepszą metodą jest bezpośrednia aplikacja wody do korzenia (nawadnianie kropelkowe ). Poziomki to rośliny wieloletnie, które jednak nie powinny być uprawiane w jednym miejscu nie dłużej niż 3 – 4 lata. Oprócz tego należy pamiętać, że ze względu na „zmęczenie” gleby poziomek nie sadzimy w miejscu gdzie uprawiane były maliny i truskawki oraz ziemniaki i pomidory.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń (Botritis cinerea ) Biała plamistość liści truskawki (Mycosphaerella fragariae) Mączniak prawdziwy (Sphaerotheca macularis) Czerwona zgnilizna korzeni ( Phytophthora spp. ) Najczęściej występujące szkodniki: Roztocz truskawkowy (Steneotarsonemus fragariae) Węgorek truskawkowiec (Aphelenchoides fragariae) Opuchlaki (Otiorynchus spp.)

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!