Płaszczyniec burakowy

P%C5%82aszczyniec+burakowy.jpg
choroba icon

PŁASZCZYNIEC BURAKOWY (Piesma quadratum) – pluskwiak długości około 3mm, o dość zmiennym ubarwieniu. Najczęściej jest ciemnoszary z czarniawym rysunkiem. Oczy są czerwonawe. Na przedpleczu występują 3 podłużne żeberka. Zimują owady dorosłe na skraju lasu, zarośli, na rowach, itp. Wiosną, w temperaturze powyżej 15 st. C przelatują na buraki, gdzie zatrzymują się na brzeżnych partiach pola. Po okresie żerowania samice składają jaja (około 150 jaj na liściu buraka). W połowie czerwca ukazują się larwy. Owady dorosłe przemieszczają się na zimowanie lub zapoczątkowują rozwój drugiego pokolenia. W ciągu sezonu rozwija się 1 pokolenie.

Objawy

objawy icon

Larwy i owady dorosłe, nakłuwając licie i wysysając soki, powodują przebarwienia oraz osłabienie wzrostu roślin. Główna szkodliwość polega na tym, że owad dorosły przenosi wirusa kędzierzawki płaszczyńcowej. Porażone rośliny ulegają deformacji i przybierają kształt główki sałaty. Straty z tego powodu mogą być znaczne.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Głównie większość gatunków i odmian buraków.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Zaleca się zwalczanie chemiczne w rejonach, gdzie w roku poprzednim stwierdzono występowanie kędzierzawki płaszczyńcowej. Jest to zabieg sygnalizowany w czasie nalotu owadów dorosłych na plantacje i należy opryskać uprawy buraków.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!