Opuchlak truskawkowiec

Opuchlak+truskawkowiec+na+rododendronie.jpg
choroba icon

OPUCHLAK TRUSKAWKOWIEC (Otiorhynchus sulcatus)

Objawy

objawy icon

Opuchlak truskawkowiec to popularny chrząszcz, który żeruje niemal przez cały rok. Jesienią i zimą larwy wygryzają sobie drogę przez korzenie, a wiosną i latem dorosłe osobniki żerują na liściach. Pod koniec lata samice składają jaja, z których po około 2 tygodniach wylęgają się 1cm larwy, które mogą żerować już w kilku stopniach powyżej 0°C. Późną wiosną pojawiają się osobniki dorosłe. Chrząszcze aktywne są tylko w nocy, zaś w dzień chowają się w ziemi. Wygryzają dziury w brzegach liści, a jako że nie potrafią latać, największe szkody powodują w dolnych partiach roślin. Z kolei larwy zjadają korzenie roślin i wgryzają się w bulwy, co powoduje znaczną utratę wigoru, a często nawet śmierć rośliny. Zaatakowane egzemplarze więdną i marnieją. Łatwo jest je także wyrwać z korzeniami.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Dorosłe chrząszcze chętnie atakują takie gatunki roślin jak hortensje, trzmielina, bergenia i różaneczniki. Natomiast larwy upodobały sobie żurawki, pierwiosnki, begonie, rozchodniki i cyklameny.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Z uwagi na nocne żerowanie chrząszczy oraz przebywanie większości życia pod powierzchnią gleby w walce ze szkodnikiem skuteczne są jedynie preparaty o działaniu systemicznym, których substancja czynna wnika do rośliny, gdzie krąży wraz z sokami. Zadowalające rezultaty daje oprysk środkiem Mospilan 20 SP.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
poskrzypka liliowa niecierpek waleriana  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!