Szpinak

Szpinak.jpg

Szpinak

SZPINAK (Spinacia oleracea) to bardzo popularne warzywo nie tylko w kuchni polskiej. Szpinak rośnie szybko i jest mało wymagający. Dzięki neutralnemu smakowi, nadaje się do bardzo wielu dań. Do jedzenia nadają się liście szpinaku. Młode listki można jeść na surowo, np. w sałatkach i na kanapkach. Starsze liście nadają się m.in. do dań duszonych, zapiekanek, pierogów, koktajli. Można je mrozić i suszyć. Zblanszowane i przetarte liście nadają zielony kolor ciastom, sufletom, naleśnikom i pasztetom.

Stanowisko

stanowisko icon

Szpinak można siać w warzywniku, ale też w nieogrzewanych tunelach foliowych i szklarniach. Świetnie rośnie w donicach na balkonie (o pojemności około 10 l). To mało wymagające warzywo, które rośnie bardzo szybko.

Wymagania

wymagania icon

Szpinak można siać w kilku terminach: na przełomie zimy oraz wiosny (najpóźniej do połowy kwietnia), a także na przełomie lipca i sierpnia. Można też ewentualnie posiać szpinak jesienią, ale wtedy plon zbiera się dopiero wiosną. To warzywo zakwita (staje się wtedy niesmaczne), gdy dni robią się długie, a noce – krótkie. Dlatego warto przestrzegać terminów siewu.
W uprawie amatorskiej szpinaku lepiej nie zasilać. To warzywo może bowiem kumulować azotany w liściach, jeśli ma za dużo azotu w glebie.
Ważne jest przygotowanie ziemi przed siewem szpinaku. Wzbogacić ją można kompostem: świeżym lub granulowanym. Kompost granulowany zawiera np. Nawóz ekologiczny do warzyw. Warto też wiedzieć, że w warzywniku szpinak najlepiej rośnie w pierwszym i drugim roku po nawożeniu obornikiem.
Pierwsze liście można zbierać już po około 4 tygodniach od siewu. Jeżeli szpinak został posiany zbyt gęsto, w pierwszej kolejności wyrywa się rośliny nadprogramowe. Ich młodziutkie listki są świetne np. do sałatek. Gdy szpinak osiągnie duże rozmiary, można albo wyrywać go z korzeniami, albo obcinać pojedyncze liście. Po pojawieniu się pierwszych kwiatów szpinak staje się z dnia na dzień coraz mniej smaczny. Należy go wtedy wyrwać z korzeniami i wykorzystać w kuchni.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak rzekomy - charakteryzuję się występowaniem dużych, żółtych plam pojawiających się na górnej stronie liści, które zaczynają stopniowo zamierać oraz gnić. Na spodniej stronie liścia widnieje szaro-fioletowy nalot. Grzyb z łatwością rozprzestrzenia się przenoszony przez wiatr.

Alternarioza - głównymi objawami są różnego rodzaju plamy na liściach.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie warzyw. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray.

Mątwik burakowy - żeruje na korzeniach rośliny, powodując jej obsychanie oraz nieprawidłowy wzrost. Aby zapobiegać inwazji szkodników, szczególnie ważny w przypadku szpinaku jest płodozmian. Poprawne zaplanowanie w znacznym stopniu przyczynia się do utrzymania roślin w wysokiej zdrowotności, a także uniknięcia zjawiska akumulacji szkodników na uprawianym obszarze.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!