Alternarioza

Alternarioza.jpg
choroba icon

ALTERNARIOZA (Alternaria spp.) to choroby liści, pędów, bulw oraz rzadziej owoców.

Najczęstsze choroby wywołane przez grzyb Alternaria spp.:
- Alternarioza cebuli i pora (Alternaria porri) - atakuje zwykle w drugiej połowie lata w okresach ciepłej i wilgotnej pogody. Szybki rozwój i rozprzestrzenianie się patogena następuje w dni wietrzne, podczas opadów deszczu, nawadniania lub opryskiwań pestycydami. Grzyb może rozwijać się w temperaturze 6- 32 stC i wilgotności powietrza 90%.
- Alternarioza naci marchwi (Alternaria dauci) - źródłem choroby są zakażone nasiona oraz porażone wysadki marchwi. Rozwojowi patogenu sprzyja wysoka temperatura (optimum 25-27 st.C) i umiarkowana wilgotność powietrza. Kilkudniowe okresy ciepłej i deszczowej pogody lub deszczowanie plantacji sprzyjają szybkiemu i masowemu porażeniu roślin.

Objawy

objawy icon

Charakterystyczną cechą chorób powodowanych przez zarodniki Alternaria spp. są koncentryczne lekko zapadające się plamy ułożone współśrodkowo z lekko zapadającą się skórką liścia, pędu czy owocu. Bardzo często wewnątrz takich plam możemy zauważyć jaśniejsze plamy a brzeg nekrozy jest mocno pofałdowany mocno odgraniczony od zdrowej tkanki liścia, pędu czy owocu. Nekroza bardzo rzadko pęka i jest dosyć dobrze uwodniona przynajmniej w pierwszej fazie porażenia i wzrostu. Na owocach powstają suche, skórzaste plamy pokrywające się czarnym nalotem. Ten nalot to maczugowate zarodniki widoczne już pod małym powiększeniem. Nawet przy silnych nekrozach liście nie opadają i praktycznie do końca wegetacji mamy liście na pędach roślin.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Wiele gatunków roślin. Najbardziej narażone gatunki to cebula, por i marchew.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Aby uniknąć choroby należy pamiętać o odpowiednich zabiegach profilaktycznych. Ważne jest właściwe zmianowanie. Warto uprawiać odmiany o zwiększonej odporności na patogeny chorobotwórcze. Ochrona chemiczna opiera się na stosowaniu fungicydów kontaktowych, układowych i wgłębnych. Wykonanie zabiegu jest konieczne po zauważeniu pierwszych plam na liściach.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!