Kaktus bożonarodzeniowy

kaktus bozonarodzeniowy

Kaktus bożonarodzeniowy

Kaktus bożonarodzeniowy, grudnik, zygokaktus – Schlumbergera truncata to roślina z rodziny kaktusowatych naturalnie rosnąca w krajach Ameryki Południowej oraz Środkowej. Charakterystyczną cechą tych kaktusów, kępiasto wyrastających z podłoża jest przypadające na okres grudniowy, niekiedy świąteczny, kwitnienie. W Polsce zygokatus uprawiany jest jako roślina doniczkowa często spotykana w naszych domach i wyeksponowany szczególnie w okresie zimowym w grudniu. Krzaczkowate rośliny (maksymalny wzrost dochodzi od 15 cm do 30 cm) składają się z licznych zaokrąglonych, spłaszczonych członów (jak ogniwa łańcucha tworzące właściwy pęd rośliny) rozgałęzione widlasto, przemiennie łagodnie karbowane lub posiadające ostre ząbki w zależności od gatunku. Kwiaty schlumbergera posiadają intensywny i zróżnicowany kolor (od różu, bieli, łososiowy do barw czerwonych) co bardzo dobrze kontrastuje z zielenią członów, pędów całej rośliny. Kwiaty wyrastają z pączków śpiących znajdujących się licznie na wierzchołkowym najmłodszym członie. Grudnik w warunkach optymalnych kwitnie intensywnie przez okres około 6 – 8 tygodni.

Stanowisko

stanowisko icon

Schlubergery wymagają stanowisk słonecznych chociaż także znoszą półcień dlatego też dobrze znoszą warunki hodowli domowej w okresie zimowym, w którym intensywnie zakwitają. W lecie musimy takie wybrać stanowisko aby te delikatne rośliny chronić przed bezpośrednią operacją promieni słonecznych. Przypominamy, że zygokatus w naturze jest epifitem, czyli rośnie na koronach drzew tropikalnych czyli wymaga miejsc wilgotnych i ciepłych (rośliny te znoszą niekiedy spadki temperatury do 10 °C).

Wymagania

wymagania icon

Jak na roślinę obszaru tropikalnego wymagania kaktusa bożonarodzeniowego są bardzo duże jeżeli chodzi o temperaturę oraz parametry wilgotnościowe zarówno powietrza jak i gleby. Podłoże powinno być próchniczne z domieszką ziemi ogrodniczej oraz piasku. Bardzo ważnym elementem jest tutaj wilgotność podłoża, które powinno być przez cały czas wilgotne ale nie przelane aby nie stwarzać warunków do rozwoju zgnilizn korzeni oraz podstawy rośliny ( zbytnia wilgotność powoduje także intensywne marszczenie się poszczególnych członów kaktusa ). Chcąc dokonać rozmnożenia grudnika należy części rośliny składającej się z dwóch spłaszczonych łodyg (po wysuszeniu) włożyć do wilgotnego podłoża z dodatkiem piasku. Po 3 – 6 tygodniach mamy już ukorzenione sadzonki zdolne do samodzielnego życia. Tak ukorzenione sadzonki przesadzamy do uprzednio przygotowanych doniczek zaopatrzonych w odpowiednie podłoże. Najważniejszym okresem dla tej doniczkowej rośliny jest stan spoczynku (sierpień – październik) a następnie obfite kwitnienie. Aby rośliny intensywnie kwitły w okresie spoczynku ograniczamy podlewanie a nawożenie wykonujemy tylko co dwa tygodnie. Co do temperatury to wówczas musimy zapewnić roślinie temperaturę poniżej 15 °C. Stan spoczynku po kwitnieniu należy powtórzyć. Czas poprzedzający kwitnienie to okres dość intensywnego zraszania rośliny wodą letnią oraz miękką. Zbyt wysoka temperatura (powyżej 20 °C) oraz brak nasłonecznienia stanowiska może doprowadzić roślinę do słabego lub całkowitego ograniczenia kwitnienia. Kilka tygodni po kwitnieniu mamy najlepszy okres do przesadzania w nowe, większe doniczki pamiętając o przygotowaniu odpowiedniego podłoża warunkującego odpowiedni rozwój.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!