Cis pospolity

FIL30698.JPG

Cis pospolity

CIS POSPOLITY (Taxus baccata) to drzewo lub duży krzew o powolnym wzroście. W wieku 30 lat osiąga około 3-4m wysokości. Pokrój młodych roślin jest stożkowy, zaś w starszym wieku kopulasty. Igły ułożone są grzebieniasto, ciemnozielone. U okazów żeńskich występują liczne owoce pokryte czerwoną osnówką. Należy pamiętać, że znajdujące się wewnątrz nich nasiona są trujące. Polecany na formowane żywopłoty i strzyżone figury ogrodowe. W uprawie występują liczne odmiany różniące się m.in pokrojem, tempem wzrostu czy zabarwieniem igieł. Najpopularniejsze odmiany to: 'David', 'Elegantissima' czy 'Fastigiata'.

Stanowisko

stanowisko icon

Najlepiej roście na stanowisku półcienistym lub w cieniu. Wskazane jest miejsce osłonięte od mroźnych, zimowych wiatrów. Szczególnie polecany jest do uprawy w zachodniej części Polski

Wymagania

wymagania icon

Cis pospolity wymaga gleb dość żyznych i wilgotnych, ale przepuszczalnych o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Ridomil Gold MZ Pepite 67,8WG.

Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Topsin M500SC, Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Topsin M500SC, Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Misecznik cisowiec – pojawia się na pędach w postaci brązowych tarczek oraz na dolnej stronie igieł w postaci jasnożółtych larw. Powoduje żółknięcie, brązowienie, aż w końcu opadanie igieł. Zwalczanie preparatem Mospilan 20SP lub Emulpar 940EC.

Wielkopakowiec cisowy – pojawia się wewnątrz pąków. Prowadzi do ich nabrzmiewania i obumierania, a także zniekształca igły. W walce ze szkodnikiem sprawdzi się preparat Nissorun Strong 250SC.

Opuchlak pstrokacz – pojawia się w podłożu w postaci biało-kremowych, niewielkich larw obgryzając korzenie iglaków. Dorosłe chrząszcze wygryzają dziury na brzegach igieł. Zwalczanie preparatem Mospilan 20SP.

Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agricolle Koncentrat.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!