Wyszukiwarka
Produkty:
Problemy:
Uprawy:
reset
Róże

Róże

Te piękne rośliny nazywane są królowymi ogrodów i każdy, kto w swoim ogrodzie posiada choćby jeden krzew, przyzna rację wypowiadającemu te słowa. Są to rośliny stosunkowo proste w uprawie, a przestrzegając kilku podstawowych zasad oraz regularnie eliminując szkodniki róż oraz stosując odpowiednie preparaty, które pozwolą uniknąć lub usunąć choroby róż, praktycznie każdy może cieszyć się widokiem tych kwiatów.

Stanowisko:

Wybierając stanowisko, gdzie krzewy będą posadzone należy stwierdzić czy jest wilgotne czy też suche, gdyż kwiaty posadzone we wspomnianych miejscach będą rozwijać się dużo gorzej lub wcale, a także będą zapadać na choroby róż czy też trapić je będą najróżniejsze szkodniki róż. Gleba powinna być zasobna w składniki pokarmowe, a jeżeli tak nie jest należy dostarczać różom podstawowych składników pokarmowych. Aby zapewnić różom optymalny poziom składników pokarmowych koniecznych do kwitnienia (potas, fosfor) należy zastosować Nawóz granulowany do róż z mikroskładnikami. Natomiast w sezonie wegetacyjnym najlepiej jest dostarczać roślinie składniki już rozpuszczone w wodzie. W tym celu można zastosować Nawóz MOC PĄKÓW do róż z mikroskładnikami. Odczyn gleby powinien być od lekko kwaśnego do obojętnego. Przed posadzeniem glebę należy bardzo starannie uprawić i spulchnić lub zastosować do sadzenia gotową, odpowiednio przygotowaną Ziemię do róż . Róże mogą rosnąć zarówno na stanowiskach zacienionych jak i słonecznych jednak lepsze efekty można uzyskać na tych ostatnich.


Wymagania:

Róże mają duże wymagania pokarmowe. Świetnym rozwiązaniem jest stosowanie każdej jesieni nawozów organicznych (np. kompost). Nawozy mineralne należy stosować szczególnie w okresie kwitnienia tj. w maju i czerwcu. Ważne jest tu stosowanie w nawozach potasu (K) i fosforu (P), które to składniki bezpośrednio wpływają na kwitnienie. Najwięcej wody róże potrzebują wiosną oraz na przełomie czerwca i lipca. Jeśli nie padają deszcze rośliny powinno się podlewać 2-3 razy w tygodniu. Należy unikać zwilżania liści gdyż wówczas mogą pojawiać się choroby. Corocznie należy usuwać zbędne pędy, a pozostałe przycinać. Sposób cięcia zależy od odmiany i typu krzewu. Na czas zimy róże należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami okrywając krzewy. W razie wystąpienia uszkodzeń spowodowanych przez niskie temperatury czy też suszę należy zastosować biostymulator Superplon K . Chcąc zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, a także obrony przed atakami ze strony patogenów i szkodników dobrym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów Agricolle koncentrat lub w formie gotowej do użycia Agricolle Spray .


Najczęściej wystepujące choroby :

Mączniak prawdziwy róży (Sphaerotheca pannossa). Jedna z najczęściej występujących chorób pochodzenia grzybowego na róży. Pierwsze objawy w postaci białego nalotu pojawiają się w maju. Porażone liście są zdeformowane, a ich brzegi lekko zwijają się ku dołowi. Gdy choroba wystąpi w dużym nasileniu może dojść do zahamowania kwitnienia i opadania liści. Porażone rośliny gorzej znoszą niekorzystne warunki panujące podczas zimy. Powinno się grabić opadłe, porażone liście, a następnie je spalić. Przy dużym nasileniu objawów powinno się wycinać porażone pędy. Należy również zastosować ochronę chemiczną stosując preparat Topsin M 500 SC .

 

Szara pleśń (Botrytis cinerea). Na płatkach kwiatowych pojawiają się brązowawe, wodniste plamy, które szybko powiększają swoją powierzchnię. Na porażonych tkankach pojawia się obfity, szary nalot. Dalszy rozwój choroby może doprowadzić do zamarcia całej rośliny. Chore pędy należy wycinać i spalić. Należy unikać zraszania roślin wieczorem gdyż pozostawiając mokre rośliny na noc stwarza się idealne warunki do rozwoju grzyba. Po stwierdzeniu objawów należy rośliny opryskiwać preparatem Topsin M 500 SC .

 

Czarna plamistość róży (Diplocarpon rosae). Jedna z najgroźniejszych chorób róży. Objawami tej choroby są czarne plamy na liściach. Porażone liście żółkną. Krzew broniąc się wytwarza przed nadejściem jesieni nowe liście, w wyniku, czego krzewy zimą łatwiej przemarzają. Nie powinno się podlewać roślin w pochmurne i deszczowe dni. Trzeba usuwać opadłe liście i wycinać porażone pędy. Ochronę chemiczną powinno rozpocząć się już w czerwcu stosując preparaty Topsin M 500 SC lub Polyversum WP i Stoper AE

Najczęściej występujące szkodniki:

 

Mszyca różano-szczeciowa (Macrosiphum rosae). Mszyce żerują w koloniach na pąkach kwiatowych i pędach wierzchołkowych. Na wskutek żerowania wzrost roślin jest zahamowany, a pąki kwiatowe zdeformowane. Po pojawieniu się pierwszych mszyc krzewy należy opryskiwać preparatami Mospilan 20 SP, Agricolle Spray i Emulpar 940 EC lub Greenfly Gun AE .

 

Skoczek różany (Edwarsiana rosae). Wskutek żerowania tego szkodnikia na dolnej stronie liści, górna strona pokrywa się drobnymi, białymi plamkami. Początkowo pojawiają się one wzdłuż nerwy głównego, a z czasem całe liście stają się białe i opadają. Po dolnej stronie liścia dostrzec można drobne, jasne owady. Na wiosnę trzeba przyciąć pędy i je spalić.

 

Nimułka różana (Blennocampa phyllocolpa). Ta błonkówka występuje na różach rosnących na stanowiskach zacienionych i wilgotnych. Podczas składania jaj, samica nakłuwa liść. W wyniku nakłucia, liście zwijają się wzdłuż nerwu głównego brzegami do dołu. Wewnątrz żeruje jedna lub dwie larwy, które zeskrobują tkanki z dolnej strony liścia. Uszkodzone liście mają kolor pomarańczowy, zasychają i opadają. Po zauważeniu pierwszych zwiniętych liści, należy je zbierać i palić. 

Galeria filmów

Powiązane produkty

Powiązane problemy