Wyszukiwarka
Produkty:
Problemy:
Uprawy:
reset

Poradnik - sposób na zdrowe iglaki

Poradnik - sposób na zdrowe iglaki


Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym ogrodzie. Co zrobić żeby nasze iglaki cieszyły się zdrowiem przez cały sezon? Jak sadzić, nawozić, zapobiegać i leczyć choroby czy likwidować szkodniki?

Oto podstawowe sposoby na piękne i zdrowe iglaki:


1. Sadzenie iglaków

Rośliny iglaste sprzedawane z bryłą korzeniową stanowią materiał najlepiej przygotowany do nasadzeń przez cały sezon wegetacyjny. Rosliny takie sadzi się przez cały rok, poza okresem, gdy gleba jest zamarznięta. Obecnie odstępuje się od sadzenia roślin z gołym korzeniem, jest to bowiem sposób bardzo zawodny i nie wszytskie rośliny przyjmują się ze względu na uszkodzenia i przesuszenie rośliny. Po posadzeniu roślin należy obficie podlać wodą, aby ziemia przycisnęła korzenie.

Planując rośliny do naszego ogrodu musimy liczyć się z wymaganiami stawianymi przez środowisko, w którym żyjemy. Dlatego dobierajmy gatunki odpowiadające stawianym im wymaganiom klimatycznym uwzględniającym takie czynniki jak mrozodporoność, warunki glebowe, osłonę przed wiatrem oraz dostępność światła słonecznego.

Przy planowaniu nasadzeń iglaków trzeba uwzględnić docelową wielkość drzew i krzewów tak, aby zapewnić im przestrzeń życiową.

Po wybiciu rośliny z pojemnika należy się przyjrzeć korzeniom - mogą być lekko nadgniłe lub mieć uszkodzone końcówki, które należy usunać za pomocą sekatora.

Kolejną ważna sprawa przy sadzeniu iglaków jest odpowiedni odczyn pH gleby. Większość naszych gleb to ziemie mineralne, nie nadające się do sadzenia roślin iglastych. Tymczasem iglaki najlepiej rosną przede wszystkim na glebach lekko kwaśnych. Dlatego trzeba koniecznie zastosować specjalne podłoże do roślin iglastych na przykład - Ziemia do iglaków TARGET. Podłoże to zapewnia odpowiednie pH, dobra strukturę i sprzyja rozwojowi symbiotycznych mikroorganizmów, podobnie jak w naturalnym środowiksu leśnym.

W celu zakwaszenia gleby można stosować także nawóz zakwaszajacy na przykład Nawóz zakwaszający do roślin kwasolubnych TARGET.

Roślinę należy posadzić tak aby szyjka korzeniowa była ustawiona równo z powierzchnią gleby. Wolną przestrzeń w dołku wypełnić podłożem, systematycznie ugniatając. Gdy korzenie są zbyt długie, lepiej przed sadzeniem skrócić je ostrym sekatorem. Nie należy jednak skracać zbyt silnie, aby nie naruszyć proporcji pomiędzy korona a korzeniami. Po posadzeniu roślinę należy podalć bardzo obficie wodą, aż do utworzenia błota. W ostatniej fazie wokół pnia usypuje się kopczyk na wysokość ok. 10 cm, by zimą chronił szyjkę korzeniową przed przemarznięciem. Dodatkowo warto także drzewko obłożyć wyściółką z kory na przykład korą dekoracyjną TARGET.
2. Nawożenie iglaków

Aby zapewnić optymalne zasilanie roślin, ok. 2 tygodnie po posadzeniu przystepujemy do nawożenia iglaków.

Wiosną i latem od III do VIII co 3-4 tygodnie możemy stosować Nawozy granulowane TARGET do iglaków, który zapewni bujny wzrost, soczystą zieleń i zapobiegnie brązowieniu igieł.

Jesienią IX - X co 3-4 tygodnie dokarmiamy iglaki Nawozem granulowanym jesiennym TARGET do iglaków, który pomoże roślinom przygotować się do zimy i przetrwać ją w dobrej kondycji.

Jeśli iglaki są w złej kondycji z powodu braków podstawowych składników pokarmowych, w celu szybkiej interwencji można zastosować Nawóz rozpuszczalny TARGET - MOC ZIELENI, który w szybki sposób uratuje zaniedbane rośliny.

3. Ochrona iglaków przed chorobami i szkodnikami

Chronimy przed popspolitymi szkodnikami :

Myszca świerkowa zielona

Najbardziej typowym objawem żęrowania tego szkodnika jest początkowe żółknięcie. później brązowanie, a z czasem opadanie igieł na starszych pędach. Już w maju wewnętrzne częsci świerków mogą być pozbawione igieł, gdy tymczasem tegoroczne przyrosty dalej pozostają zielone. Należy pamietać ,aby oprysk preparatem Karate Zeon 050 CS lub Sumi -Alpha 050 EC zrobić wczesną wiosną, w marcu, a najpóźniej na początku kwietnia.

Ochojnik modrzewiowo - świerkowy

W maju na pędach świerków pojawiają sie zielone, ananasowate wyrośla, które są efektem żerowania szkodnika. Wyrosla te szpecą rośliny, a niejednokrotnie mogą przyczyniać się nawet do zamierania końcówek pędów. Zwalczanie powinno się przeprowadzać odpowiednio wcześnie. Najlepiej wykonać profilaktyczne opryskiwanie roślin preparatem Treol 770 EC już na początku kwietnia.

Miodownica żywotnikowa

Jest to mszyca o stosukowo pokażnych jak na tą grupę owadów rozmiarach. Jednak pomimo swojej wielkości niełatwo ją zauważyć. Owad żeruje bowiem na korze dolnej strony pędów oraz na pniach żywotników i jałowców. Powoduje zahamowanie wzrostu a nawet częściowe lub całkowite zasychanie krzewów. Opryskiwanie preparatem Karate Zeon 050 CS lub Sumi -Alpha 050 EC  przeprowadzamy w momencie stwierdzenia ich obecności, najczęściej w maju.

Przędziorek sosnowiec

Jest to malutki pajączek, który podobnie jak mszyca, powoduje brązowienie igieł " od środka". Jednak w tym przypadku igły rzadko kiedy masowo opadają. Natomiast na ich powierzchni z czasem możemy zaobserwować delikatną pajęczynkę. Najczęściej opryskiwanie preparatem Magus 200 SC lub Karate Zeon 050 CS wykonujemy pod koniec maja.

Tarczniki i miseczniki ( tzw. czerwce)

Na igłach bądź pędach wielu roślin iglastych można zauważyć białe lub brązowe twory przypominające kształtem tarczki lub odwrócone miseczki. Z reguły można zdrapać je paznokciem. Zwalczanie tych szkodników jest stosunkowo trudne.

Chrońmy przed pospolitymi chorobami:

Zamieranie pędów roślin iglastych

Choroba spowodowana przez wiele różnych gatunków grzybów. Wierzchołki gałązek lub całe pędy początkowo przebarwiają się na ciemnobrązowo i z czasem obumierają. Na pędach poniżej obumierających części tworzą się rozległe rany. Zwalczanie polega na przycinaniu pędów poniżej ran. Należy pamietać, że występowaniu choroby sprzyja zraszanie koron wodą.

Fytoftoroza

Objawem tej choroby jest gwałtowne brązowienie igieł, a następnie zamieranie pędów bądź całych roślin. Grzyb atakuje podstawę pnia roślin i powoduje jej gnicie. Zaatakowanej rośliny nie da się uratować. Należy ją wykopać a miejsce po niej podlać preparatem Polyversum WP. Koniecznie musimy również podlać rosnące w najbliższym sąsiedzctwie.

Zachęcamy do obrzejrzenia naszych filmów poradnikowych dotyczących typowych problemów, chorób i szkodników iglaków.

Galeria filmów

Powiązane produkty