Wyszukiwarka
Produkty:
Problemy:
Uprawy:
reset

Naturalny sposób na zadbany ogród

Naturalny sposób na zadbany ogród

Linia produktów Target Natural to linia stworzona z myślą o naturze i ekologii. Skierowana jest do osób, które pragną prowadzić swoje ogrody w sposób przyjazny środowisku, a jednocześnie chcących skutecznie bronić swoje rośliny przed atakiem ze strony chorób i szkodników.

Środki ochrony roślin działające w naturalny sposób to przede wszystkim skuteczne preparaty chroniące przed chorobami i szkodnikami ale nie niszczące organizmów pożytecznych, które żyją w naszych ogrodach. Preparaty linii Target Natural są selektywne tzn. nie stwarzają zagrożenia dla pszczół, trzmieli, złotooków, biedronek oraz dla innych organizmów pożytecznych.

Dzięki temu również i one mogą wpływać na populację szkodników. Kolejną pozytywną cechą tych środków jest fakt, że mają minimalny lub zerowy okres karencji. Świadczy to o tym, że nie kumulują się w owocach i warzywach, dzięki czemu możemy jeść chronione wcześniej owoce i warzywa bez obawy o własne zdrowie. Opisywane poniżej preparaty są także biodegradowalne, czyli nie odkładają się w środowisku, jak ma to miejsce w przypadku chemicznych środków ochrony roślin.

Spośród preparatów linii Target Natural znajdziemy środki grzybobójcze, owadobójcze oraz wspomagające wzrost i rozwój roślin. Bardzo popularnym środkiem grzybobójczym jest niezawodny preparat Miedzian Extra 350 S.C. Zalecany jest do ochrony drzew owocowych oraz fasoli, pomidora i ziemniaka przed chorobami. Miedzian ma dosyć szerokie spektrum działania.

Może być stosowany do zapobiegania występowania takich chorób jak parch jabłoni, brunatna zgnilizna na wiśni, kędzierzawość liści brzoskwiń czy też zaraza ziemniaka na pomidorze i ziemniaku. Oprócz tego jest jednym z nielicznych preparatów, który posiada właściwości bakteriobójcze. Jest zalecany do ochrony jabłoni i gruszy przed zarazą ogniową, ogórka przed kanciastą plamistością i fasoli przed bakteriozą obwódkową.

Świetnym rozwiązaniem dla osób mających problem z chorobami powodowanymi przez organizmy grzybopodobne i grzyby jest preparat biologiczny Polyversum WP. Preparat ten zawiera w swoim składzie pożyteczny grzyb - Pythium oligandrum. Jest to niepatogeniczny gatunek, który jest pasożytem grzybów powodujących takie choroby jak szara pleśń, zgorzel zgnilakowa, fytoftoroza, zgnilizna twardzikowa i wiele innych, które porażają warzywa, truskawkę i rośliny ozdobne. Jego pozytywne działanie polega na tym, że zasiedla strefę korzeniową rozwijających się roślin eliminując tym samym organizmy grzybopodobne i grzyby infekujące rośliny przez korzenie. Grzybnia stykając się z tkanką rośliny wprowadza do niej fitohormony stymulując roślinę do dalszego wzrostu.

Preparat zarejestrowany jest do ochrony truskawki przed szarą pleśnią, pomidora, ogórka, sałaty i papryki pod osłonami przed takimi groźnymi chorobami jak szara pleśń, fuzarioza czy też zgnilizna twardzikowa. Zapobiega także występowaniu chorób na roślinach ozdobnych. Może być stosowany przeciwko jednej z najgroźniejszych chorób różaneczników oraz roślin iglastych – fytoftorozie. Objawy też choroby to początkowo zamierające pojedyncze pędy na różanecznikach. Liście zwijają się „łódeczkowato” wzdłuż nerwu głównego, zwisają, ale co charakterystyczne nie opadają. Jest to bardzo groźna choroba wspomnianych roślin gdyż w bardzo szybkim tempie może zaatakować także zdrowe rośliny.

Uzupełnieniem tradycyjnych środków ochrony roślin jest niewątpliwie biostymulator Asahi SL, który dotychczas był znany rolnikom i profesjonalnym ogrodnikom. Preparat ten powinien być stosowany wówczas gdy rośliny zostały narażone na działanie czynników stresowych np. przymrozki, susza, przesadzanie, uszkodzenie roślin środkami ochrony roślin, nawozami czy też innymi substancjami chemicznymi (paliwo, detergenty, mocz psi). Jest zarejestrowany do stosowania w uprawach roślin ozdobnych, warzywnych oraz sadowniczych, co sprawia, że każdy z miłośników ogrodów powinien go mieć w swoim magazynku.

Co ciekawe ostatnie badania uczonych wskazują, że w pewnym stopniu biostymulator Asahi SL ogranicza wzrost grzybów powodujących choroby roślin. Dzięki temu nasze rośliny będą zdrowsze i piękniejsze. Preparatem, który wspomaga wzrost roślin jest zawierający węglan potasu Omni Protect. Ma on jeszcze jedną zaletę, a mianowicie wspomaga ochronę jabłoni przed parchem. Z kolei preparat Boni Protect Forte zawiera w swoim składzie szczepy grzybów, które zapobiegają infekcji oraz dalszemu rozwojowi takich chorób jak szara pleśń na truskawce czy też brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza).

Co ważne, obydwa te preparaty nie mają określonego okresu karencji (czas jaki musi minąć od momentu wykonania zabiegu chemicznego do zbioru rośliny przeznaczonej do konsumpcji) ponieważ nie stwierdzono pozostałości substancji tych preparatów w chronionych owocach.

Tak bezpiecznym środkiem jest także preparat SB Flora3Active. Dzięki swojemu unikalnemu działaniu łączy w sobie cechy środka grzybo- i owadobójczego jednocześnie spełnia także funkcję odżywki dolistnej (zawiera około 10% azotu oraz 0,37% związków żelaza). Produkt jest znany w całej Europie Zachodniej. Stosowany jest z powodzeniem od lat przez hobbystów i miłośników roślin. Jego niewątpliwym sukcesem jest fakt, iż jest biodegradowalny i nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Kolejnym preparatem w linii Target Natural jest środek BioMass Sugar. W składzie tego preparatu jest unikalna kompozycja złożona z cukrów, makroelementów oraz pierwiastków śladowych, które zostały uzyskane z surowców odnawialnych. Preparat ten ma za zadanie stymulować wzrost i rozwój systemu korzeniowego. Dzięki regulacji stosunku węgla i azotu w glebie wpływa na intensyfikację życia biologicznego gleby poprzez rozwój organizmów pożytecznych. Przyczynia się także do poprawy właściwości gleby dzięki większej liczbie drobnoustrojów pożytecznych i ich relacji symbiotycznych z roślinami.

Po zastosowaniu na roślinie wzmacnia ją chroniąc tym samym przed negatywnymi czynnikami nie- i infekcyjnymi np. przez naturalne ograniczenie populacji szkodników glebowych tj. nicieni czy pędraków.

Jeśli natomiast chodzi o przyjazne środowisku środki owadobójcze to można podać tu przykład preparatu Spintor 240 S.C., którego substancją aktywną są tzw. spinozyny. Są one produktami naturalnymi z grupy makrocyklicznych laktonów. Substancje te są uzyskiwane w wyniku fermentacji bakterii Saccharopolyspora spinosa. Substancja aktywna uniemożliwia prawidłowe działanie systemu nerwowego szkodników, a objawy działania środka występują w ciągu kilkunastu minut po zabiegu. Preparat ten zarejestrowany jest do zwalczania owocówek i zwójkówek na drzewach ziarnkowych (jabłoń, grusza, pigwa) oraz innych szkodników w uprawach niektórych gatunków warzyw.

Kolejnym bardzo bezpiecznym preparatem do zwalczania szkodników jest oparty na oleju parafinowym preparat Treol 770 EC. Jest zarejestrowany do ochrony jabłoni i śliwy przed przędziorkami oraz do ochrony roślin iglastych przed ochojnikami. Drzewo należy bardzo dokładnie pokryć preparatem. Mechanizm działania tego preparatu polega na zatykaniu aparatów oddechowych owadów oraz roztoczy. Nie ma określonego w tym przypadku okresu karencji, więc preparat może być z powodzeniem stosowany u osób prowadzących ogród w sposób zgodny z naturą.

Oleje roślinne stanowią także bazę Mydła potasowego z czosnkiem, które zalecane jest do powierzchniowego odkażania narzędzi, donic, wielodoniczek, skrzynek i wszystkich przedmiotów służących uprawie roślin.

W podobny sposób działają preparaty z serii Agricolle – Agricolle Koncentrat i Agricolle Spray. Ten ostatni jest już w formie gotowej do użycia, dzięki czemu jest to świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, a chcących mieć cały czas w pogotowiu preparat owadobójczy i roztoczobójczy.Powiązane produkty