Powojnik (Clematis)

rosliny ozdobne w ogrodzie

Powojnik (Clematis)

POWOJNIK (Clematis L.) to rodzaj obejmujący rośliny pnące o zdrewniałych łodygach i dużym zróżnicowaniu kolorystycznym kwiatów (białe, żółte, różowe, niebieskie, fioletowe oraz wielokolorowe). Rośliny te przez cały okres wegetacyjny są prawdziwą ozdobą parków, ogrodów, tarasów i balkonów na terenie całego kraju. W ramach rodzaju mamy gatunki oraz odmiany, które zrzucają na zimę liście (naprzeciwlegle złożone, zbudowane z 3 listków lub podwójnie 3 – listkowe) lub są zimozielone.

Stanowisko

stanowisko icon

Powojniki jako rośliny ozdobne, które bardzo intensywnie kwitną w okresie wegetacyjnym wymagają bardzo dobrych gleb (o kwasowości pH 6 do pH 7) oraz dobrego zaopatrzenia w wodę, jak i składniki mineralne. Najlepsze są stanowiska o wystawie południowej. Rośliny te wymagają specyficznych warunków świetlnych. Ze względu na specyfikę wzrostu (wymagane są podpory, na których za pomocą wytwarzanych wąsów podpiera się roślina ) powojnik powinien w górze mieć nie ograniczone naświetlenie słoneczne zaś dolna część wymaga dość szczelnego zacienienia (efekt ten możemy uzyskać np. poprzez nasadzenia niskich bylin).

Wymagania

wymagania icon

Powojniki wymagają odpowiednich podpór, za które zaczepiają się „przylepce”. Czepne wąsy są w stanie zahaczyć się o konstrukcję o średnicy nie większej niż 2,5 cm. Sadzimy wyłącznie rośliny kupowane w pojemnikach, z dobrze rozwiniętą bryłą korzeniową. Wkopujemy 10 cm poniżej powierzchni, przykrywając je warstwą gleby. Przez cały okres sezonu wegetacyjnego prowadzimy dość intensywne nawożenie mineralne. W okresach niedoborów wody podlewamy pnącze umiarkowanymi ilościami wody tak aby gleba wokół rośliny była wilgotna. Młode powojniki późną jesienią przycinamy do wysokości 15 – 30 cm oraz zabezpieczamy przed niskimi temperaturami w okresie zimowym okładając roślinę korą lub trocinami. W dalszej uprawie cięcie powojników jest uzależnione od terminu kwitnienia, np odmiany kwitnące latem na pędach jednorocznych można corocznie silnie skracać, natomiast odmiany kwitnące wiosną na pędach dwuletnich przycinamy lekko dopiero po pierwszym kwitnieniu.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Uwiąd - objawia się więdnięciem i zamieraniem pojedynczych pędów lub całych części nadziemnych roślin, mimo że korzenie najczęściej pozostają zdrowe. Porażeniu najczęściej ulegają rośliny słabe, uszkodzone lub uprawiane w złych warunkach.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Szkodniki nie stanowią najczęściej problemu. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a szkodniki popularne w ogrodach, np. mszyce czy przędziorki, porażają powojniki rzadko. Jeśli się pojawią, zwalcza się je podobnie jak w innych uprawach. W przypadku przędziorków skuteczne może być częste spryskiwanie liści (zwłaszcza dolnej strony) zimną wodą. Uciążliwym szkodnikiem mogą być nornice, którym smakują korzenie powojników. Częściowym zabezpieczeniem przed ich uszkodzeniami może być owijanie bryły korzeniowej siatką drucianą lub grubą siatką plastikową o drobnych oczkach.

Powiązane problemy    
pienik ślinianka    

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!