Cyprysik groszkowy

Cyprysik+groszkowy.jpg

Cyprysik groszkowy

CYPRYSIK GROSZKOWY (Chamaecyparis pisifera) - gatunek rosnący w górach japońskiej wyspy Hondo, sprowadzony do Europy w XIX wieku i w niedługim czasie oferowany w szkółkach. Zimozielone drzewo o stożkowej, stosunkowo luźnej koronie, z silnie spłaszczonymi, ułożonymi w jednej płaszczyźnie rozgałęzieniami. Na naturalnych stanowiskach dorasta do 40-50m wysokości.

Odmiany ogrodowe:

Chamaecyparis pisifera 'Baby Blue' - niewielki, silnie zagęszczony krzew przybierający początkowo kulisty, z czasem szeroki, kopcowaty kształt. Krótkie pędy posiadają miękkie, szerokie, gęsto ułożone, srebrzystoniebieskie igły. Wzrost wolny, 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 50-60cm wysokości. Odmiana lubiąca wilgotne i słoneczne miejsca.

Chamaecyparis pisifera 'Boulevard' - silnie zagęszczony krzew o nieregularnym, stożkowym lub kolumnowym kształcie. Igły srebrzystoniebieskie, miękkie i szerokie. Wzrost stosunkowo wolny, ok. 10-15cm rocznie. Po 10 latach ok. 1,2m wysokości.

Chamaecyparis pisifera 'Filifera' - charakteryzuje się długimi, sznurkowatymi, zielonoszarymi, zwisającymi pędami. Początkowo rośnie wolno i przybiera kształt zaokrąglony, z wiekiem wypiętrza się w górę, rośnie szybciej osiągając nawet 5m wysokości przy znacznej średnicy. Idealny do zestawień pokrojowych, jeden z odporniejszych w naszych warunkach klimatycznych.

Chamaecyparis pisifera 'Filifera Aurea' - odmiana charakteryzująca się długimi, nitkowatymi, złociścieżółtymi pędami, utrzymującymi swój kolor nawet w zimie. Wymaga stanowiska słonecznego. Wspaniale prezentuje się w kompozycjach barwnych oraz przy brzegach zbiorników wodnych.

Chamaecyparis pisifera 'Filifera Aureovariegata' - krzew o pokroju nieregularnym, tworzący szerokie półkule,. Rośnie wolno, dorasta do 1m wysokości. Część pędów posiada przebarwienia w żółtym kolorze. Nadaje się wspaniale do zastosowań w kompozycjach barwnych. W naszym klimacie radzi sobie doskonale.

Chamaecyparis pisifera 'Compacta' - odmiana nadająca się do ogrodów skalnych. Roczny przyrost jest niewielki, 10 letni egzemplarz nie przekracza 20-25cm wysokości. Tworzy szerokostożkowe pagórki, silnie zagęszczone. Ulistnienie zielone z lekkim prześwitem niebieskiego. Młodociane przyrosty jasnozielone, zimą brązowiejące.

Chamaecyparis pisifera 'Nana' i 'Pygmea' - odmiana wolno rosnąca, silnie zagęszczona. Łuski skędzierzawione, zielone. Przyjmuje kształt silnie spłaszczonej kuli. Roczny przyrost nie przekracza 3cm. Idealna do wszelkiego rodzaju ogrodów skalnych oraz pojemników.

Chamaecyparis pisifera 'Nana Aureovariegata' - odmiana silnie zagęszczona i przyjmująca kształt silnie spłaszczonej kuli. Wyróżnia się efektownie upstrzonymi złocistożółtymi przebarwieniami. Stare egzemplarze osiągają zaledwie 60cm wysokości i dwukrotnie większą średnicę. Idealna do nasadzeń w małych ogrodach oraz w kompozycjach barwnych.

Chamaecyparis pisifera 'Plumosa' - szybko rosnąca odmiana, tworząca szerokie, sil-nie zagęszczone stożki. Zabarwienie typowo zielone. Średnioroczny przyrost w granicach 15-25cm. Odmiana dość odporna w naszych warunkach klimatycznych, można ją zastosować na szybko rosnący, gęsty żywopłot.

Chamaecyparis pisifera 'Plumosa Aurea Compacta' - karłowa odmiana, silnie zagęszczająca się, przyjmująca kształt od kulistego do szerokostożkowego. Pędy intensywnie złociste, zimą bardziej zielone. Osiąga wysokość w granicach 2-3m.

Chamaecyparis pisifera 'Plumosa Compressa Aurea' - odmiana karłowa, silnie zagęszczona, o pokroju spłaszczonej kuli. Roczny przyrost w granicach 2-4cm. Młode przyrosty kremowożółte, kontrastujące z zielonym zabarwieniem całej rośliny. Nadaje się do ogrodów skalnych i pojemników.

Chamaecyparis pisifera 'Squarrosa' i 'Squarosa Sulphurea' - odmiana o pokroju lekko drzewiastym, odporna na silne cięcie, przez które możemy z niej tworzyć różne formy. Wzrost stosunkowo wolny, ok. 10-15cm rocznie, wyrosnąć jednak może na 10m drzewo. Igły srebrzystoszare i miękkie, zaś u drugiej zabarwione są na żółto.

Chamaecyparis pisifera 'Sungold' - odmiana o stożkowatym pokroju, posiadająca długie, przewisające rozgałęzienia. Zabarwienie igieł zielonkawożółte. Przyrost niewielki, 10 letni egzemplarz osiąga 90cm. Stanowisko słoneczne.

Stanowisko

stanowisko icon

Gatunek światłolubny, doskonale rosnący w miejscach o dużej wilgotności powietrza, na glebach kwaśnych, głęboko uprawianych i żyznych. Wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza. Wyselekcjonowane odmiany ogrodowe tego gatunku o zróżnicowanych pokrojach, różnorodnym wybarwieniu w polskich realiach klimatycznych są ogólnie wytrzymałe. Można je sadzić także w środkowej i wschodniej Polsce. Są jednak odmiany o ulistnieniu igiełkowatym lub pierzastym, znacznie wrażliwsze na wysychanie, posadzone na terenie odkrytym, narażonym na silne wiatry, łatwo brązowieją i zrzucają boczne rozgałęzienia.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Proplant 722SL.

Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak  Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agrocover Koncentrat.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
fytoftoroza, przędziorki, mszyce parocja perska, forsycja pośrednia, irga  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!