Jałowiec sabiński

Ja%C5%82owiec+sabi%C5%84ski.jpg

Jałowiec sabiński

JAŁOWIEC SABIŃSKI (Juniperus sabina) - gatunek krajowy, rosnący przede wszystkim w górach południowej i środkowej Europy, spotykany też w Azji Mniejszej, na Syberii i w Mongolii. Niezbyt wysoki, rozrastający się krzew z gałęziami podnoszącymi się skośnie ku górze, cienkimi, wałeczkowatymi pędami oraz ulistnieniem złożonym z łusek i krótkich igiełek, ułożonych zazwyczaj po 2. Jest gatunkiem dwupiennym, okazy żeńskie rodzą niewielkie, zwisające na niewielkich szypułkach ciemnogranatowe szyszkojagody. Lekko roztarte pędy wydzielają ostry, duszący zapach. Są silnie trujące.

Odmiany ogrodowe:

Juniperus sabina 'Broadmoor '- odmiana płożąca bardzo dokładnie pokrywająca grunt. Pędy rozrastające się we wszystkich kierunkach stopniowo narastają na siebie dachówkowato. Ulistnienie zielone z lekką poświatą niebieskiego. Stanowisko słoneczne. Dorasta do 2,5m średnicy i 30cm wysokości.

Juniperus sabina 'Rockery Gem' - odmiana szczelnie pokrywająca grunt. Rozgałęzienia ułożone horyzontalnie nakładające się jedno na drugie, tworząc z czasem silnie spłaszczony kopiec. Osiąga ok. 50cm wysokości i 2m średnicy.

Juniperus sabina 'Tamarisicifolia' - jeden z najstarszych krzewów z poziomo rosnącymi gałęziami zachodzącymi na siebie dachówkowato. Pędy silnie rozgałęzione z krótkimi i sztywnymi pędami bocznymi pokrytymi igłami z lekkim niebieskawym odcieniem. Osiągają ok. 60 cm wysokości i ok. 2 m średnicy. Wymaga stanowisk słonecznych.

Juniperus sabina 'Variegata' - wolno rosnący, zwarty krzew z pędami lekko przewisającymi na końcach, z delikatnym zagłębieniem w środku. Nie przekracza 1m wysokości i 2m średnicy. Charakterystyczne dla tej odmiany jest występowanie kremowobiałych, pstrych pędów na całym krzewie.

Stanowisko

stanowisko icon

Gatunek całkowicie odporny na mróz, lubiący stanowiska słoneczne i gleby przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze.

Wymagania

wymagania icon

W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Proplant 722SL.

Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparat jak Switch 62,5WG.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparat jak Switch 62,5WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agrocover Koncentrat.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!