Kaktusy

Kaktus.jpg

Kaktusy

KAKTUSY (Cactus sp.) - zaliczane są do sukulentów łodygowych, których naturalne siedliska występują w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej. Wyróżniamy tysiące gatunków kaktusów, a wiele z nich jest cenionymi roślinami ozdobnymi, uprawianymi w naszych mieszkaniach m.in. ze względu na oryginalne kształty, pokrój czy kwiaty. Większość kaktusów występuje na terenach półpustynnych, jednak spotykane są także na obszarach o chłodniejszym, górskim klimacie oraz wilgotnych lasach deszczowych (epifity). Kaktusy mają zwykle kształt kulisty lub kolumnowy i są pokryte warstwą wosku lub długimi włoskami, chroniącymi przed promieniami słonecznymi i osłabiającymi parowanie wody (transpirację). Kaktusy mają często silne ciernie, które są przekształconymi liśćmi. Spotykane są także gatunki bez kolców.

Stanowisko

stanowisko icon

Kaktusy powinny mieć zapewnione słoneczne stanowisko w jasnym pomieszczeniu. Najlepiej je trzymać na najbardziej nasłonecznionym parapecie (południowy-wschód), balkonie lub w szklarni. Hodowla roślin w cieniu sprawi, że okazy nigdy nie zakwitną, ich ciernie będą krótkie, słabo wybarwione, liście bladozielone, a przede wszystkim będą miały nieprawidłowy pokrój. Łatwo dopadną je różnego typu choroby i szkodniki. Latem z powodzeniem można je wynieść na balon lub do ogrodu, dzięki temu będą miały możliwość zaczerpnąć świeżego powietrza. Gdy tylko się ochłodzi, wnosimy kwiaty z powrotem do pomieszczenia, np. do salonu, do sypialni, czy nawet do łazienki (oczywiście z oknem). Kaktusy preferują bardzo przepuszczalne podłoże. Do ich uprawy najlepiej zastosować gotowe mieszanki podłoża do kaktusów, które można zakupić w większości sklepów ogrodniczych. Dobrym rozwiązaniem jest także samodzielne przygotowanie takiej mieszanki. W tym celu uniwersalną ziemię ogrodniczą należy wymieszać ze żwirem, keramzytem i gruboziarnistym piaskiem.

Wymagania

wymagania icon

Kaktusy podlewać należy bardzo ostrożnie. Najwięcej wody rośliny potrzebują wiosną w okresie intensywnego wzrostu, natomiast latem już dużo mniej, zwłaszcza podczas upałów. Jesienią stopniowo podlewanie ograniczamy, aż do sporadycznego nawilżania niektórych gatunków w ciągu zimy. Ilość wody zależy od wielkości doniczki, pogody i czasu, jaki upłynął od ostatniego podlewania. Zasadą jest, że ziemia nie może być stale mokra, a jeśli je od czasu do czasu przesuszymy, będą nam tylko wdzięczne. Jeżeli nie będzie nas dłuższy czas w domu i po powrocie zauważymy, że pędy nieco się pomarszczyły, nie ma powodu do zmartwienia, ponieważ po dostarczeniu wody, odzyskają one dawny wygląd. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt obfite podlewanie. Kaktusów nie podlewamy w ogóle od końca września do kwietnia. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni i zamieranie całych roślin. Dla wytworzenia kwiatów najważniejsza jest odpowiednia temperatura. Kaktus ma określoną fazę wzrostu i fazę całkowitego spoczynku. Większość kaktusów rośnie głównie w okresie wiosenno-letnim, a odpoczywa w zimie. Zaprzestanie podlewania i obniżenie temperatury pozwala kaktusom przejść okres spoczynku, który jest warunkiem zainicjowania kwitnienia. Temperatura otoczenia w czasie spoczynku nie powinna wynosić więcej niż 12-14 stopni Celcjusza. Od momentu, gdy zauważymy pierwsze pączki kwiatowe (zwykle wczesną wiosną), należy rośliny obficiej podlewać. Ponadto w tym okresie nie jest wskazane przestawianie roślin. Kiedy rośliny na wiosnę zaaklimatyzują się do wyższych temperatur i słonecznego blasku ukażą się piękne kwiaty. Kaktusy należy przesadzać dopiero wtedy, gdy przestają się mieścić w obecnej doniczce (zwykle nie częściej niż co 2 lata). Przesadzane egzemplarze powinny mieć całkiem suchą bryłę ziemi. Sadzimy je w suchym lub tylko lekko wilgotnym podłożu. Podczas przesadzania kaktusów należy pamiętać o warstwie drenażu na dnie doniczki. Po przesadzeniu podlewamy dopiero po kilku dniach. Najlepszą porą roku na przesadzanie jest wczesna wiosna, tuż przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Gnicie roślin spowodowane nadmiarem wody - brązowe, gnijące miejsca na szyjce korzeniowej lub na korpusie kaktusa. Wszystkie takie miejsca należy odciąć ostrym nożem i pozostawić zdrową tkankę rośliny, aby zaschła. Jeśli zainfekowane są korzenie, kaktus najlepiej wykorzystać jako sadzonkę, która mogłaby ponownie się zakorzenić. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych należy zadbać o właściwe podlewanie. Zapobiegawczo warto sięgnąć po biopreparat Biosept Active.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Wełnowce - na roślinach widoczny jest wełnisty nalot, który zwykle zebrany jest w kłębki. Zaatakowane rośliny żółkną, zasychają, a nawet całkowicie zamierają. W przypadku zauważenia objawów żerowania szkodników na sukulentach należy sięgnąć po preparat Emulpar lub Insekt Control. Przędziorki - żerowaniu szkodników sprzyja wysoka temperatura i suche powietrze. Zaatakowane rośliny żółkną, zasychają, a nawet całkowicie zamierają. Zwalczanie preparatem Agrocover Spray.

Powiązane problemy    
mączniak rzekomy, plamistości liści, przędziorki, mszyce    

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!