Fuksja ogrodowa (Ułanka)

Fuksja.jpg

Fuksja ogrodowa (Ułanka)

FUKSJA OGRODOWA (Fuchsia x hybrida) – jest to roślina ozdobna wchodząca w skład roślin z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Do Europy zawędrowała z Ameryki Środkowej i Południowej. W Polsce możemy spotkać je bardzo często na naszych ogrodach. Uprawiane są ze względu na przepiękne i oryginalne, zwisające na długich szypułkach kwiaty (pojedyncze, pełne) o różnych kolorach (różne odcienie czerwieni, fioletu, bieli a także pomarańczowe). Fuksje kwitną od VI do X. Owocem jest niewielka jagoda zawierająca wiele drobnych nasion. Wykorzystywana jest także jako roślina pokojowa. Niektóre odmiany można prowadzić w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka.

Najpiękniejsze odmiany:

- 'Avocet'- pokrój wyprostowany, działki czerwone, korona biała;

- 'Bon Accord'- kwiaty pojedyncze, działki białe, korona lilaróżowa;

- 'Cascade'- odmiana zwisła, kwiaty pojedyncze, działki białe, korona czerwona;

- 'Candelight'- działki białe, korona jasnofioletowa;

- 'Checkerboard'- działki czerwone i białe, korona czerwona;

- 'Display'- działki różowe, korona ciemnoróżowa;

- 'Dollar Princess'- działki czerwone, korona lila;

- 'Fascination'- kwiaty pełne, działki ciemnoróżowe, korona jasnoróżowa;

- 'Heidi Ann'- działki czerwone, korona jasnofioletowa;

- 'Marinka'- odmiana zwisła, kwiaty pojedyncze, działki czerwone, korona purpurowa;

- 'Mrs Popple'- działki czerwone, korona purpurowa;

- 'Peggy King'- działki czerwone, korona purpurowa;

- 'Pink Galore'- odmiana zwisła, kwiaty pełne, działki różowe, korona jasnoróżowa;

- 'Royal'- działki czerwone, korona purpurowa;

- 'Satellite'- kwiaty półpełne, działki czerwone, korona biała;

- 'Snowcap'- kwiaty półpełne, działki czerwone, korona biała;

- 'Swingtime'- odmiana zwisła, kwiaty pełne, działki czerwone, korona biała;

- 'Tom Thumb'- działki czerwone, korona lila, odmiana karłowa;

- 'Velvet'- działki czerwone, korona purpurowa;

- 'Winston Churchill'- działki ciemnoróżowe, korona biała.

Stanowisko

stanowisko icon

Aby fuksje kwitły intensywnie, a kwiaty były odpowiednio wybarwione bardzo ważne jest odpowiednie stanowisko. Miejsce powinno być jasne, jednak gdzie nie docierają bezpośrednio promienie słoneczne. Należy także chronić roślinę przed silnym wiatrem, który może doprowadzić do łamania delikatnych części roślin. Przy wyborze miejsca dla ułanki pamiętamy, że jest to roślina nieodporna na niskie temperatury oraz na zbyt duże wahania dobowe ciepła.

Wymagania

wymagania icon

Podłoże i nawożenie:

Podłoże pod fuksje powinno charakteryzować się dużą świeżością oraz równomierną i stałą wilgotnością. Przesuszenie ziemi, jak i zbyt duża wilgotność powodują skrajne reakcje rośliny, która zrzuca kwiaty. Ze względu na duże wymagania co do mineralnego składu gleby fuksja wymaga cotygodniowego zasilania nawozami mineralnymi.

Rozmnażanie:

Ułankę rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych wykonywanych w sierpniu lub wczesną wiosną. Młode rośliny w celu lepszego rozkrzewienia należy co pewien czas uszczykiwać. Na miejsce stałe wysadzamy w połowie maja.

Zimowanie:

Jeżeli chcemy wykorzystać nasze rośliny także w przyszłym roku przed nadejściem zimy przenosimy fuksję do ciemnego pomieszczeniu o temperaturze około 3 C. Rośliny najpierw skracamy pozostawiając na pędzie 2 pary liści. Tak przechowujemy (bardzo rzadko podlewając sama wodą) rośliny do marca kiedy to przenosimy fuksję do cieplejszego i widnego pomieszczenia.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko i może ebuliobjawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny (np.  Signum 33 WG, Signum 33 WG, Stoper AE).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mączlik szklarniowy - dorosłych owadów trudno nie zauważyć – to śnieżnobiałe muszki wielkości 1 mm chowające się na spodniej części liści i również tam składają białawe jajeczka wielkości 0,5 mm. Mączlik szklarniowy to owad ssący co powoduje nieregularną deformację liści.

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!