Rącznik pospolity

R%C4%85cznik+pospolity+(3).JPG

Rącznik pospolity

RĄCZNIK POSPOLITY (Ricinus communis) - występuje w wielu krajach Afryki zwrotnikowej, a we wschodnich Indiach był od dawna rośliną uprawną. W stanie naturalnym jest drzewem, a w naszym klimacie rośliną jednoroczną osiągającą nawet 3 m. Olbrzymie liście, nawet 7-9-klapowe, są osadzone na długich, grubych ogonkach. Kwiaty są małe, ale liczne, rozdzielnopłciowe, zebrane w okazałe wiechy. W dolnej części kwiatostanu są osadzone kwiaty męskie, wyżej kwiaty żeńskie. Kwitnienie przypada w pełni lata. Owocem jest torebka. Rącznik jest rośliną trującą. Odmiany różnią się barwą łodygi i liści, a także wysokością roślin. Do najczęściej uprawianych należy ‘Sanguineus Apache’, o wysokości 1-1,5 m i liściach oraz pędach czerwono nabiegłych, a także ‘Zanzibarensis’ o wysokości nawet 2 m i liściach intensywnie zielonych. Nowe odmiany to ‘Carmencita Rot’ i ‘Carmencita Rosa’ o wysokości 1,5 m. Rączniki sadzi się pojedynczo lub po kilka roślin na trawnikach, a także w szpalerach wzdłuż murów i płotów. Ozdobne są przede wszystkim liście, a także piękne, kuliste owoce dojrzewające pod koniec lata.

Stanowisko

stanowisko icon

Rącznik dobrze rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych, żyznych, dostatecznie wilgotnych. Wymaga miejsc ciepłych i słonecznych.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się w marcu lub na początku kwietnia do doniczek w szklarni. Szybciej kiełkują nasiona moczone przed siewem w ciepłej wodzie przez jedną dobę. Rącznik sadzi się na miejsce stałe w drugiej połowie maja. Rośliny powinny być regularnie podlewane i zasilane, gdyż tedy dobrze rosną i są bardzo efektowne. Wysokie rośliny powinno się przywiązywać do palików lub innych podpór, aby nie dopuścić do złamania pędów.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!