Kapusta ozdobna

Kapusta+ozdobna.jpg

Kapusta ozdobna

KAPUSTA OZDOBNA (Brassica oleracea) - formy dzikie pochodzą z atlantyckich wybrzeży Europy. Są to rośliny dwuletnie, rzadziej jednoroczne, o pędach lekko zdrewniałych. Liście dołem krótkoogonkowe, a górne siedzące, są gładkie, w różnych odcieniach zieleni. Kwiatostanem są grona z luźno osadzonymi, biało-żółtymi kwiatami. Owocem jest łuszczyna. Dla potrzeb ogrodnictwa ozdobnego uprawia się odmiany o dekoracyjnych liściach, pochodzące od białej kapusty głowiastej i kapusty włoskiej. Odmiany ozdobne mają luźne rozety okrągłych, różnorodnie wybarwionych liści; liście dolne są mniej lub bardziej szarozielone, a tylko w nielicznych odmian intensywnie zielone. Na ich tle wyróżnia się górne, najmłodsze blaszki liściowe o barwie białej, żółtej, różowej, czerwonej lub fioletowej. Wyjątek stanowi odmiana ‘Osaka Green White’, u której kolejność barw jest odwrotna – od białego tła z liści dolnych wyraźnie odróżnia się rozeta zielonych liści górnych. Liście są okrągłe lub jajowate, gładkie bądź kędzierzawe, a nawet postrzępione. Do odmian silnie rosnących, o wysokości 50-80 cm, należą: ‘Sunrise’ – o liściach białych i ‘Sunset’ – o liściach czerwonych. W uprawie dominuje mieszaniec heterozyjny ‘White Crabe F1’, gdyż wyróżnia się bardzo wyrównanym wzrostem i nadaje się do trwałego barwienia. Odmiany niskie, o wysokości 25-30 cm, pochodzą najczęściej z grupy Tokyo, Kyoto lub Osaka. Odmiany wysokie kapusty uprawia się na kwiat cięty w gruncie lub pod osłonami, a niskie można sadzić na kwietniach lub w pojemnikach.

Stanowisko

stanowisko icon

Rośliny najlepiej rosną na glebach gliniastych, żyznych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych. Nasiona można wysiewać bezpośrednio na miejsce stałe, ale lepiej produkować rozsadę. Ze względu na to, że ładne wybarwienie liści następuje, gdy temperatura w nocy spada poniżej 10 C, kapustę ozdobną uprawia się najczęściej na zbiór jesienią.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona należy wysiewać w czerwcu, a siewki pikować do doniczek. Przy uprawie na kwiat cięty, gdy rośliny osiągną wysokość 20 cm, dolne liście należy usunąć; czynność tę powtarza się kilkakrotnie. Podczas zbioru wyrywa się pędy z korzeniami i natychmiast umieszcza w pojemnikach z wodą; korzenie odcina się dopiero po kilku godzinach. Pędy tak przygotowane do sprzedaży zachowują trwałość przez 10-15 dni.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Plamistości liści - pojawienie się na liściach okrągłych, czarnych i lekko postrzępionych plam świadczy o obecności tej choroby. Po pewnym czasie następuje żółknięcie i opadanie porażonych liści. Regularne opryski pomogą uchronić przed chorobą (np. Polyversum WP).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!