Dziwaczek Jalapa

Dziwaczek.jpg

Dziwaczek Jalapa

DZIWACZEK JALAPA (Mirabilis jalapa) – pochodzi z Meksyku, gdzie jest byliną o bulwiasto zgrubiałych korzeniach. Osiąga wysokość 60-80 cm i ma silnie rozgałęzione pędy gęsto pokryte jajowatymi liśćmi. Kwiaty są kielichowate, otoczone rozetką zielonych podkwiatków, najczęściej różowe lub czerwone, rzadziej zaś żółte lub białe. Są otwarte wcześnie rano i po południu, a dopiero w końcu lata – przez cały dzień. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do jesieni, do przymrozków. Owocem jest orzeszek. Idealna roślina do tworzenia grup ogrodowych i szpalerów wzdłuż płotów i ścieżek.

Stanowisko

stanowisko icon

Dziwaczek najlepiej rośnie w miejscach słonecznych. Na stanowisku cienistym bardzo słabo kwitnie.

Wymagania

wymagania icon

Podłoże i podlewanie:

Dziwaczek wymaga gleb gliniastych, wilgotnych. Roślina potrzebuje dość regularnego i częstego podlewania. W czasie upalnego lata należy regularnie nawadniać roślinę, szczególnie, jeśli jest posadzona na szybko przesychającym podłożu.

Uprawa i rozmnażanie

Nasiona sieje się pod osłonami na początku kwietnia, a rozsadę przesadza się do gruntu po majowych przymrozkach, w odstępach 40-50 cm. Bulwiaste korzenie można jesienią wykopać i przechować do wiosny w chłodnym magazynie, podobnie jak karpy dalii.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń– to popularna choroba występująca w warunkach podwyższonej wilgotności oraz nadmiernego zagęszczenia roślin. Na porażonych liściach mogą występować uwodnione, brązowe plamy stopniowo powiększające się. Na plamach może występować szary nalot zarodników. Porażone liście i kwiaty lub całe pędy usuwamy a następnie rośliny opryskujemy preparatem grzybobójczym. Plamistość liści – plamy na liściach mogą być okrągłe lub owalne koloru brązowego. Chore liście mogą opadać.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mączlik szklarniowy – te charakterystyczne owady o białych skrzydłach żerują na dolnej stronie liści. Na skutek wysysania soków z liści powodują powstawanie żółtych przebarwień na liściach, następnie ich zażółcenie i w końcu ich opadanie. Przędziorki – szkodniki te wysysając soki z liści mogą powodować osłabienie roślin. Inne objawy żerowania owadów to żółtawe przebarwienia liści i ich wcześniejsze opadanie.

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!