Winorośl

Winoro%C5%9Bl.jpg

Winorośl

WINOROŚL WŁAŚCIWA (Vitis vinifera), nazywana także winoroślą winną, latoroślą winną – gatunek z rodziny winoroślowatych. Rośliny występujące w stanie dzikim i będące przodkami roślin uprawnych rosły niegdyś niemal w całym basenie Morza Śródziemnego, w rejonie Kaukazu i dalej na wschód po Turkmenistan. Winorośl uprawna, wyróżniana jako osobny podgatunek, rozprzestrzeniona została szeroko w postaci wielu odmian uprawnych na całym świecie. Z jagód wytwarza się przede wszystkim wina, poza tym wykorzystuje się je do bezpośredniego spożycia (także suszone jako rodzynki), do wyrobu soków, galaretek, dżemów, kwasu winowego i octu winnego. Z nasion tłoczony jest olej. W zależności od gatunku i odmiany owoce posiadają różne kształty, kolory, rozmiary i smaki.

Stanowisko

stanowisko icon

Winogrona potrzebują ciepłych i dobrze nasłonecznionych stanowisk, które dodatkowo powinny być osłonięte od silnych i zimnych wiatrów. Miejsce, w którym chcemy posadzić winogrona nie może znajdować się w rejonie tzw. zastoiska mrozowego. Dobrym do uprawy winogron stanowiskiem jest miejsce przy południowych i zachodnich ścianach budynków (nagrzane ściany „oddają” ciepło). Winorośl znakomicie nadaje się także do sadzenia przy pergolach i altanach – pamiętajmy jednak, aby wybierać odmiany odporne na mrozy.

Wymagania

wymagania icon

Najlepsza dla winogron jest ziemia żyzna, głęboko prawiona, piaszczysto-gliniasta, lekko wilgotna, o odczynie prawie obojętnym (wahającym się od 6,5 do około 7,0 pH). Na glebach żyznych i wilgotnych winorośl rodzi większe owoce i plon jest obfity, ale za to roślina później wchodzi w stan spoczynku zimowego. Natomiast na glebach słabych i suchych owoce są mniejsze i jest ich mnie, ale często są słodsze, a roślina jest lepiej przygotowuje się do zimowania i rzadziej przemarza. Winorośl wymaga najsilniejszego cięcia z wszystkich krzewów owocowych. Jest ono niezbędne dla jego prawidłowego wzrostu oraz regularnego i obfitego owocowania. Zaniechanie cięcia winorośli powoduje nadmierne zagęszczenie się krzewu (niski plon, drobne i kwaśne owoce).

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak rzekomy winorośli - to najgroźniejsza choroba winorośli. Na blaszce liściowej pojawiają się jasnożółte, bladozielone plamy. Gdy jest wilgotno po dolnej stronie blaszki liściowej pojawia się białawy nalot trzonków z zarodnikami lub zarodniami. Następnie plamy stają się ciemniejsze i wkrótce zasychają. Liście przedwcześnie zasychają i opadają.

Mączniak prawdziwy - objawy tej choroby pojawiają się na liściach oraz na owocach. Na porażonych organach widoczny jest biały, mączysty nalot. Zwalczanie polega na usuwaniu pędów z objawami porażenia oraz opadłych liści.

Szara pleśń - objawy występują na pąkach, kwiatach, a przede wszystkim na owocach. Pąki kwiatowe oraz kwiaty brunatnieją i zamierają. Na skórce porażonych owoców pojawiają się ciemne przebarwienia tkanki, a następnie w tym miejscu widoczny jest szary, pylisty nalot.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Pilśniowiec winoroślowiec - jeden z najczęściej występujących szkodników na winorośli. Żerując po dolnej stronie blaszki liściowej powoduje jej deformacje widoczne po górnej stronie liścia. W miejscu żerowania po dolnej stronie liścia widoczny jest szaro fioletowy meszek.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!