Wciornastki

Rząd przylżeńce (Thysanoptera) rodzina wciornastkowate (Thripidae) . Najczęściej spotykane to wciornastek szklarniowiec, wciornastek cieplarek, wciornastek mieczykowiec, wciornastek tytoniowiec, wciornastek grochowiec, wciornastek zachodni. Opis szkodnika Są to drobne owady o wielkości najczęściej nieprzekraczającej 1,0 mm. Jak u mszyc występują zarówno formy uskrzydlone oraz bezskrzydłe. Najczęściej ubarwione są w kolorach ciemnych, szarych a niekiedy nawet czarnych, można jednak spotkać także wciornastki o ubarwieniu pomarańczowym. Aparat gębowy typu kłująco – ssącego. Na tułowiu u form dorosłych charakterystyczne 2 pary wydłużonych, cienkich skrzydeł z dość liczną i gęstą strzępiną.

Objawy

Szkodliwość owadów polega na wysysaniu soków z rośliny. Charakterystycznymi cechami objawów żerowania przylżeńców są srebrzyste plamki na liściach i pędach nie zdrewniałych. Jest to efekt żerowania polegający na wejściu powietrza w miejsce zassanego soku. W miejscach żerowania można zauważyć ciemne punkciki (odchody szkodnika). Tak jak mszyce, wciornastki także przenoszą choroby wirusowe na roślinach ozdobnych.

Rośliny żywicielskie

Rośliny ozdobne, doniczkowe, zboża, warzywa.

Dołącz do newslettera...

a podzielimy się z Tobą sekretami skutecznej pielęgnacji roślin. Dzięki nim z łatwością stworzysz piękny ogród i zadbasz o zdrowie swoich kwiatów!
Porady, ciekawostki, nowości.