Czerwce

Rząd pluskwiaki równoskrzydłe (Homoptera) rodzina misecznikowate, tarcznikowate, wełnowcowate. Najczęściej spotykane to misecznik śliwowy, skorupik jabłoniowy, misecznik oliwkowiec, tarcznik paprotkowiec, wełnowiec szklarniowiec. Opis szkodnika Są to małe owady o bardzo zróżnicowanej budowie ciała. Samice są zawsze pozbawione skrzydeł, większe od samców, o ciele robakowatym, przykrytym często nalotem woskowym. Czerwce dzielone są ze względu na wygląd na trzy rodziny: wełnowce (miękkie ciało pokryte woskowym, puchowym nalotem); misecznikowate (ciało wypukłe, nagie lub pokryte woskowym nalotem); tarcznikowate (są okryte tarczką niezrośniętą z ciałem).

Objawy

Szkodliwość owadów polega na wysysaniu soków z rośliny oraz na „zakażeniu „ roślin wprowadzanymi wydzielinami, które powodują zahamowanie wzrostu, powstawanie nekroz i obumieranie pędów. Rosa miodowa wydzielana przez czerwce jest bardzo dobrym „pożywieniem” dla grzybów spadziowych, które utrudniają asymilację rośliny. Liście i pędy pokrywają się czarnym nalotem (sadze).

Rośliny żywicielskie

Drzewa i krzewy liściaste, iglaste, drzewa i krzewy owocowe, rośliny ozdobne i doniczkowe.

Dołącz do newslettera...

a podzielimy się z Tobą sekretami skutecznej pielęgnacji roślin. Dzięki nim z łatwością stworzysz piękny ogród i zadbasz o zdrowie swoich kwiatów!
Porady, ciekawostki, nowości.