Jak wyeliminować szkodniki glebowe w sposób ekologiczny?

Szkodniki glebowe, a zwłaszcza pędraki i nicienie stanowią duże zagrożenie w naszych ogrodach. W krótkim czasie potrafią uszkodzić nasze uprawy i trawnik. Walka ze szkodnikami glebowymi jest bardzo trudna, lecz wykorzystując dostępne metody zwalczania można pozbyć się tych stworzeń z naszych upraw.

Jak wyeliminować szkodniki glebowe w sposób ekologiczny?

1. Czym charakteryzują się szkodniki glebowe?

Co to są pędraki?

Pędraki to larwy chrząszczy zaliczanych do żukowatych i jeleniowatych. Najczęstszymi szkodnikami są młodociane postacie chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca. Mają one krótkie, grube, miękkie ciało wygięte w kształt litery C oraz trzy pary odnóży tułowiowych. Rozwój pokolenia trwa cztery lata.

? Czy wiesz, że pędraki znajdują się głównie w glebie na głębokości do 30cm (maksymalnie do 1m). Największe spustoszenia powodują wiosną. Dorosłe owady najczęściej spotyka się w koronach drzew liściastych.

pędraki 1

Dlaczego zwalczanie pędraków jest tak trudne?

Całkowita eliminacja pędraków z ogrodu jest bardzo trudna, gdyż są to larwy chrząszczy, a owady dorosłe mogą do naszego ogrodu po prostu przylecieć i złożyć jaja. Z tych jaj wylęgają się białe larwy, które żerują na korzeniach roślin.

Jakie uszkodzenia na roślinach powodują pędraki i nicienie?

Rośliny, które rosną w glebie zamieszkałej przez pędraki po prostu słabną i obumierają, natomiast trawniki żółkną i przerzedzają się do tego stopnia, że można z łatwością wyrwać całe fragmenty darni. Nicienie glebowe wywołują podobne zniszczenia jak pędraki, a do tego mogą przenosić groźne choroby wirusowe.

Co to są drutowce i jaką mają szkodliwość?

Drutowce to larwy chrząszczy należących do rodziny sprężykowatych. Najczęściej pojawiają się na zaniedbanych działkach, zwłaszcza gdy te są usytuowane blisko lasów i innych zadrzewień. Zwykle długość ciała drutowców wynosi 7-25 mm. W przeciwieństwie do pędraków mają bardziej wydłużony, smukły kształt i żółtą, pomarańczową lub brązową barwę. Mogą wygryzać dziury w bulwach, korzeniach i cebulach, przez co rośliny zapadają się pod ziemię. Często niszczą szyjki korzeniowe, oprócz tego żerują na nasionach i kiełkach. Największe szkody powodują zaraz po posadzeniu roślin. Zaatakowane okazy żółkną i zamierają.

2. Jak walczyć ze szkodnikami glebowymi?

Jaki preparat można przygotować do walki ze szkodnikami glebowymi?

W celu eliminacji szkodników glebowych można przygotować gnojówkę z wrotyczu. Przygotowuje się ją z 1 kg pociętych liści wrotyczu i 10 litrów wody. Należy ją odstawić na 14 do 20 dni do fermentacji, codziennie mieszając. Preparat ten oczywiście ma swoją skuteczność i jest ekologiczny, ale nie każdy ogrodnik jednak będzie miał cierpliwość lub możliwości szykując taki preparat, który trzeba zużyć od razu po przygotowaniu.

Jakie zabiegi agrotechniczne pomogą w pozbyciu się pędraków?

Staranne dbanie o trawnik, wyczesywanie skoszonej trawy oraz zabiegi aeracji i wertykulacji pozwalają na ograniczenie liczebności szkodników glebowych. Są to zabiegi polegające na płytkim nacinaniu darni oraz głębszym nakłuwaniu jej kolcami. To eksponuje pędraki, które potem stają się ofiarą lokalnego ptactwa.

Jak wykorzystać czarną folię do walki z pędrakami i drutowcami?

Doskonałym sposobem na pozbycie się przynajmniej części szkodników jest położenie na noc czarnej folii na powierzchnię trawnika. Ten zabieg zmyli szkodniki, które w okresie letnim żerują płytko, na poziomie korzeni traw. Sugerując się brakiem światła, będą kierowały się ku górze. Rano możemy zwinąć folię i tak wyeksponowane larwy staną się przysmakiem dla wielu gatunków ptaków.

Czy są dostępne preparaty do walki ze szkodnikami glebowymi?

Do tej pory na rynku nie było żadnego produktu, który przeznaczony byłby do zwalczania szkodników glebowych. Z odpowiedzią na szczęście przyszedł ekologiczny preparat P-Drakol, w którego skład wchodzą wyselekcjonowane szczepy pożytecznych bakterii. Dzięki naturalnemu pochodzeniu może być stosowany w rolnictwie ekologicznym.

Jakie korzyści przynosi stosowanie preparatu P-Drakol?

  • Ogranicza występowanie porażonych roślin.
  • Zapobiega powstawaniu ubytków w trawniku.
  • Poprawia rozwój systemu korzeniowego.
  • Zmniejsza ryzyko porażenia patogenami przenoszonymi przez nicienie.
  • Poprawia zdrowie, jakość i wygląd trawnika.
  • Ogranicza zużycie pestycydów.
  • Wpływa na zmniejszenie pozostałości szkodliwych pestycydów roślinach.
pędraki 3

W jaki sposób działa P-Drakol?

Szczepy bakterii w preparacie P-Drakol stwarzają w glebie naturalne warunki powstrzymujące rozwój pędraków i nicieni. Dzięki temu liczebność tych szkodników z czasem się zmniejsza do ilości nie zagrażającej naszym uprawom. Co najważniejsze preparat ten jest w 100% naturalny i bezpieczny w stosowaniu, nie grozi roślinom, ludziom ani zwierzętom. Ziemia po zabiegu pozostaje czysta i bezpieczna do dalszych upraw.

Dlaczego po zastosowaniu preparatu można ograniczyć inne opryski?

Najistotniejszą zaletą preparatu P-Drakol jest skuteczna prewencja od dalszych oprysków. To znaczy, że eliminując pędraki, drutowce, a zwłaszcza nicienie, które przenoszą choroby wirusowe czy szkodliwe patogeny - zmniejszymy docelowo ilość stosowanych środków ochrony roślin oraz poprawimy jakość owoców i plonowanie.

Czy preparat posiada okres karencji?

Preparat P-Dracol nie jest typowym chemicznym środkiem ochrony roślin. Mikroorganizmy zawarte w preparacie nie szkodzą środowisku i nie pozostawiają żadnych pozostałości. Stosowanie preparatu jest proste, wygodne i bardzo bezpieczne - wystarczy trzymać się zasad wypisanych na instrukcji. Dzięki tym zaletom P-Drakol nie posiada okresu karencji.

pędraki produkt

3. Na jakie problemy stosować P-Drakol?

W jakich dawkach stosować P-Drakol?

Problem Roślina Dawkowanie
słaba struktura podłoża, uszkodzenia przez szkodniki glebowe pędraki, nicienie trawnik, rośliny warzywne, owocowe, rośliny ozodbne 10 g w 2 - 5 l wody/100m2
pędraki 2
Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!